Sirab

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sirab
Tip Maden suyu
Köken Azerbaycan

Sirab Nahçıvan şehrinin 18 km kuzey doğusunda, Sirab Köyü'nün 3 km kuzeyinde, deniz seviyesinden 1100 metre yükseklikte, Nahçıvan Özerk Cumhuriyetinin Babek Rayonu semtinde bulunan maden suyu kaynakı.[1][2]

Sirab (sırlı su) veya Sarab (bassu) suyu antik çağlardan beri popüler olmuş ve büyük bir çare olarak kabul edilmiştir. Yatakta kimyasal bileşim ile farklılaştırılmış üç tür su vardır:

Tip 1 - 9 ve 12 numaralı kuyucuklardan aleolitik, çatlak, Orta Eosenin kil kayalarından alınır. Kimyasal bileşimde düşük mineralli, karbon bazlı, hidrokarbonlu, potasyum-sodyumludur. İçeriği Narzan (Kislovodsk) sularıyla aynıdır.

Tip 2 - kuyu # 8'den 531 metre derinliğe kadar derinlikden alındı. Karbondioksit, orta mineralli, hidrokarbonat, kimyasal bileşimine göre sodyumludur. Borcomi suyuna yakındır.

Tip 3 - kuyudan # 10, 1075-1080 metre derinliğinden alındı. Karbondioksit, korindon, yüksek oranda mineralize, hidrokarbonat - klor, kimyasal bileşimi esas alan sodyum esaslıdır. Sahalin'te Saryagorsk ve Culfa Rayonunda Darlığ sularına yakındır.

Sirab maden suyu rezervuarının rezervleri 1966 yılında 1053 m³ / gün olarak onaylanmıştır. Sudan, gastrointestinal, karaciğer ve diğer hastalıkların tedavisinde kullanılır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]