Simon Canaşia Müzesi

Koordinatlar: 41°41′46″N 44°48′01″E / 41.6960°K 44.8003°D / 41.6960; 44.8003
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Simon Canaşia Müzesi

Simon Canaşia Müzesi (Gürcüce: სიმონ ჯანაშიას სახელობის საქართველოს მუზეუმი), önceden bilinen adıyla Gürcistan Devlet Tarih Müzesi, Gürcistan'ın Tiflis kentindeki başlıca tarih müzelerinden biridir. Ülkede bulunan başlıca arkeolojik bulgular sergilenmektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Müze, aslen Rus İmparatorluğu Coğrafya Birliği'nin 10 Mayıs 1852'de kurulan Kafkas Bölümü Müzesi'nden gelişmiştir. 1865'te Alman kâşif Gustav Radde'nin girişimi ile Kafkas Müzesine dönüştürülmüştür. Gürcistan'ın Rusya'dan bağımsızlığını kazanmasından (1918) sonra, müze 1919'da Gürcistan Müzesi olarak yeniden adlandırıldı. Noe Kipiani, müzenin ilk müdürüydü. Bolşeviklerin 1921 yılında ülkeyi ele geçirmesinden sonra müzedeki koleksiyonların birçoğu Avrupa'ya tahliye edilmiştir. Tahliye edilen koleksiyonları, 1945 yılında Gürcü akademisyen Ekvtime Takaişvili'nin çabalarıyla Sovyet Gürcistan'ına geri getirilmiştir. 1947'de müzeye, yakın tarihlerde ölen Gürcü tarihçi Simon Canaşia'nın adı verilmiştir. Müze, Gürcistan'ın Sovyetler'den ayrıldığı dönemde, 1990'lı yıllarda birçok problemle karşılaşmıştır. İlk olarak 1991-2'deki askeri darbede hasar görmüştür. Sonrasında koleksiyonun bir parçası yangınla tahrip olmuştur. 2004 yılında, Canaşia Müzesi, Gürcistan Ulusal Müzesi'nin ortak yönetim sistemi altında diğer başlıca Gürcü müzeleriyle bütünleşmiştir.

Müze, Rustaveli Bulvarı'nda bulunan ana sergiyle Tiflis şehir merkezinde kronolojik ve stilistik olarak çeşitli binaları kapsar. 1910'da yapılan son yapı, A. Zaltsman tarafından tasarlanmış eski binanın yerine yapıldı ve mimar Nikolay Severov tarafından tasarlandı. Yeni binada, Orta Çağ Gürcü süslemeleri kullanıldı.

Koleksiyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Müze, Gürcistan ile Kafkasya arkeolojisinin ve etnografisinin yüz binlerce eserini barındırıyor. Kalıcı bir sergi, Gürcistan'ın malzeme kültürünün Tunç Çağı'ndan 20. yüzyılın başlarına kadar olan gelişimini kronolojik olarak sunmaktadır. Müzenin en değerli sergilerinden bazıları: Dmanisi'de bulunan Homo ergaster fosilleri; MÖ 5. yüzyıldan kalma Ahalgori definesindeki benzersiz mücevher örnekleri, bu mücevherlerde hem Ahamenişlerin hem de yerli halkın izleri görülmektedir; başta Gürcü basımı olmak üzere yaklaşık 80.000 madeni paradan oluşan koleksiyon; Gürcistan'daki çeşitli arkeolojik alanlardan buraya getirilen Orta Çağ ikonları ve kuyumculuk parçaları; Şuhuti köyünde bulunan 4-5. yüzyıldan kalma bir hamam mozaiği olan Şuhuti mozaiği; ve dünyanın en zengin Urartuca yazıt koleksiyonlarından olan kitabe.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]