Silttaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Silttaşı
Holtzclaw silttaşı, Louisville, Kentucky

Silttaşı, silt aralığında tane boyutuna sahip, kumtaşından daha ince ve kiltaşlarından daha kaba olan tortul bir kayadır. Silttaşı, kırıntılı bir tortul kayadır. Adından da anlaşılacağı gibi, öncelikle Krumbein phi (φ) ölçeğinde 2-62 μm veya 4 ila 8 tane olarak tanımlanan silt boyutlu parçacıklardan oluşur (2/3’ten büyük). Silttaşı, daha küçük gözenekleri ve önemli bir kil fraksiyonu içerme eğilimi nedeniyle kumtaşlarından önemli ölçüde farklıdır. Sıklıkla bir şistle karıştırılmasına rağmen, silttaşı şist için tipik olan bölünürlük ve laminasyonlardan yoksundur. Silttaşı beton içerebilir. Silttaşı oldukça şistli olmadığı sürece, tabakalaşma belirsizdir ve yataklarla ilgisi olmayan eğik açılarda hava şartlarına eğilimlidir. Çamurtaşı veya şist, bir dizi silt ve kil içeren malzeme olan çamur içeren kayalardır. Silttaşı, kil değil, çoğunluğu silt ile ayırt edilir. Kozmetik paleti birkaç istisna dışında neredeyse tamamen Silt taşından yapılmıştır.

Silttaşı Kırıntılı Sedimenter Kayaçlar sınıfa mensuptur.1/256- 1/16 mm arasındaki tane boyutuna silt denir. Silt taşları killi bir yapıya sahiptirler. Silttaşları ezildiğinde elde pürüzlü bir tabaka oluşturur. Silt boyutlarında ki tanelerin çimento ile tutturulması sonucunda silttaşı oluşur.

Silt tabaka veya foalisyon düzlemleri arasına giren ve iki yüzeyi birbirine paralel olan magmatik özellikli bir kayaçtır. Silttaşlarının soydaşlarına Şeyl veya Çamurtaşı denir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Halk, R.L., 1965, Tortul kayaçların petrolojisi PDF versiyonu. Austin: Hemphill' in Kitabevi. 2. baskı. 1981, ISBN 0-914696-14-9
  • Williams, Howel, Francis J. Turner ve Charles M. Gilbert, 1954, Petrografi, W. H. Freeman
  • "KIRINTILI SEDİMANTER KAYAÇLAR ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ" (PDF). SEDİMANTER KAYAÇLAR. Prof.Dr. Atike NAZİK. 16 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 2015.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)
  • Genel Jeoloji Temel Kavramlar, Nobel Akademik Yayıncılık, ISBN 978-605-133-433-2, Yayın No :531, Yazarlar :Frederıck K. Lutgens, Edward J. Tarbuck, Dennıs Tasa, Çeviri: Prof. Dr. Cahit Helvacı