Sicilyateyn Kraliyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13.56, 14 Eylül 2016 tarihli sürüm (Taslak şablonu kaldırıldı)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sicilyateyn
İtalyancaRegno delle Due Sicilie (İtalyanca)
Lua hatası 11 satırında Modül:Dil: Girilen dil kodu veritabanında bulunamadı. Lütfen Modül:Dil/veri'yi kontrol edin.. (Napolice)
Lua hatası 11 satırında Modül:Dil: Girilen dil kodu veritabanında bulunamadı. Lütfen Modül:Dil/veri'yi kontrol edin.. (Sicilyaca)
Sicilyateyn Kraliyeti
1816-1861
Sicilyateyn bayrağı
Sicilyateyn Kraliyeti bayrağı
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
Millî marş
Inno al Re
(Krala milli marş)
Sicilyateyn Kraliyeti (yeşil).
Sicilyateyn Kraliyeti (yeşil).
Başkent Napoli
Yaygın diller İtalyanca (resmi),
Sicilyaca, Napolice
Hükûmet Monarşi
• 1816-25
I. Ferdinando
• 1859–61
II. Francesko
Tarihçe  
• Kuruluşu
1816
• Dağılışı
1861
Yüzölçümü
• Toplam
111.900 km2 (43.200 sq mi)
Nüfus
• Sayılan
8703000
Para birimi "Sicilyateyn piastra"sı
Öncüller
Ardıllar
Sicilya Krallığı
Napoli Krallığı
İtalya Krallığı
BeideSicilien.png

Sicilyateyn Kraliyeti, (yahut İki Sicilya Kraliyeti ) (Italyanca:Regno delle Due Sicilie) Napolyon savaslarindan sonra 8 Aralık 1816 tarihinde güney İtalya'da kurulan bir krallıktı.

Tarihçe

Sicilyateyn Krallığı Napoli Krallığı ile İspanyol Burbon Hanedanıı idaresinde bulunan Sicilya Krallığı'nin birleştirilmesinden oluştu. Bu iki krallik uzun dönemden beri İki Sicilya (Utriusque Siciliae) olarak bilinmekteydi.

1815'de Viyana Kongresi ile Sicilya'da hüküm süren İspanyol Burbon hanedanindan Napoli I. Ferdinando'ya hem eski Sicilya Krallığı hem de eski Napoli Krallığı birleştirilerek verildi. Y eni kurulan monarşik krallığa "Sicilyateyn Krallığı" iiim verildi. Yeni kurulan Sicilyateyn Krallığı hükümdarlığına eski Napoli Krallığı İspanyol Burbon hanedanından olan I. Ferdinando (1815 - 1825) getirildi. Sicilyateyn Krallığı başkenti Napoli oldu. Bu krallık eski Napoli Krallığı arazilerini, yani İtalya ana yarımadasının güneyini ("Mezzogiorno") arazilerini ve Sicilya adasını kapsamakta idi ve İtalya'da bulunan en büyük yüzölçümlü devlet idi.[1]

Kral I. Ferdinando ülkesindeki bazı bölgeler üzerinde hak iddia eden Papalık Devleti ile bir konkordat imzaladı. İspanyol Burbon hanedanı idaresi altındaki Sicilyateyn Krallığı'nda Sicilya adasında, bu hanedana karşı olarak 4 isyan çıktı. 1816'da kral I. Ferdinando aleyhine isyan ve daha sonraki iki isyan önemli olmadi . Ama 1848'de kral II. Ferdinando aleyhinde isyan Avrupa'da diğer 1848 isyanları gibi monarşik devlet dŭzenini çok sarstı. Ocak 1848 isyanından sonra Sicilya adası 16 ay Sicilyateyn Devleti hükümdarlığından tamamiyle bağımsız kaldı. Ancak 18 Mart 1849'da Burbon Sicilyateyn Krallığı ordusu Sicilya adasının kontrolünü zor kullanarak tekrar ele geçirdi.

Sicilyateyn Krallığı 1860'a kadar sürdü. Mayıs 1860'da İtalya'nın birleşmesi ("Risorgimento") için kampanya açan Garibaldi topladığı "Kırmızı Gömlekli Binler" gönüllü ordusu ile Sicilya'ya Marsala'ya çıkartma yaptı ve ada içinde ilerlemeye başladı. Bu ayaklanma harekatı İtalya'yı kendi hükümdarlığı altında birleştirmek hedefli Sardinya-Piyemonte Krallığı ve bu krallıği idare eden Savoya Hanedanı tarafından desteklenmekte idi. Garibaldi'nin gönüllü ordusu Sicilya'da büyüyeyek Sicilyateyn Devleti ordularına karşı çarpışmalarda galibiyet kazanıp Sicilya'yi eline geçirmeye başladı. En son Palermo Garibaldi ordusu eline geçince tüm Sicilya Sicilyateyn Krallığı elinden çikip Garibaldi'nin eline geççti. Garibaldi Palermo'dan İtalya anakarası üzerindeki Kalabriya'ya geçti ve Napoli üzerine yürüdü. Bu sırada Sardinya-Piyomonte Krallığı ordulari da Marche bölgesinden Sicilyateyn Krallığı'na sarkmaya başladılar. Sicilyateyn Krallığı hükümdarlığına 1859'da geçmiş olan II. Françesko Fransa'dan asker destek gormeyi bekleyip Gaeta kalesine sığındı; ama bu askeri destek gelmedi. Son askeri muharebe 30 Eylul 1860'da "Volturnus Muharebesi" olup Garibaldi'nin 24.000 kişilik gönüllü ordusu ile 25.000 kişilik reorganize edilmiş Sicilyateyn Krallığı ordusu arasında oldu. Muharebenin son anlarında Sardinya-Piyomonte ordusunun harp alanına gelmesi ile Sicilyateyn Krallığı ordusu mağlup düştü. Garibaldi ve Sardinya-Piyemote Krallığı orduları Geata kalesini kuşatmaya aldılar. Siciyayateyn Krallığı'nın elinde bulunan Messina şehri kalesi ve en son olarak Civitella del Tranto Garibaldi güçlerine 12 Mart 1861'de ve 26 Mart 1861'de teslim oldular.

21 Ekim 1862'de yapılan bir halk oylaması (plebisit) ile oy verenlerin çoğunluğu Sicilyateyn Krallığı'nın ilga edilip Sardinya Krallığı tarafından ülke idaresinin ilhak edilmesini kabul ettiler. 13 Subat 1862'de Sicilyateyn Krallığı resmen ortadan kaldırıldı ve bu devletin toprakları (sonradan İtalya Krallığı adını almış olacak) Sardinya-Piyemonte Krallığı topraklarına katıldı.

Krallar

 
Ferdinand i twosicilies.jpg
I. Ferdinando
1816–1825

 
Francis I of the Two Sicilies.jpg
I. Francesco
1825–1830


 
Fernando II de las Dos Sicilias 2.jpg
* II. Ferdinando
1830–1859


 
Franz2Sizilien.jpg
II. Francesko
1859–1861


Bayraklar

Kaynaklar

  1. ^ De Sangro, Michele (2003). "I Borboni nel Regno delle Due Sicilie" (İtalyanca). Lecce: Edizioni Caponi. 

Ayrıca bakınız

Kaynakça

Dış bağlantılar

  • Bribantano Güney İtalya portalı - Güney İtalya tarihi, kültürü ve güzel sanatları üzerinde çok geniş kapsamlı İtalyanca bir portal: Brigantino – Il portale del Sud (İtalyanca)
  • Giglio Yayınevi Portalı - Sicilyateyn Krallığı hakkında tarih, kültür ve sanatlar enformasyon kaynağı: Casa Editoriale Il Giglio (İtalyanca)