Sicarii

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sicarii (Latince Sicarius "hançer taşıyan adam" ya da "suikastçı" kelimesinin çoğulu, günümüz İbranicesi'nde siqariqim סיקריקים olarak ifade edilir), Kudüs'ün MS 70 yılında Roma İmparatorluğu tarafından işgali neticesinde yıkılıp yağmalanmasından hemen önceki yıllarda, Romalıları ve taraftarlarını Yahudiye (Judea) bölgesinden uzaklaştırmaya çalışan köktenci Yahudi politik örgütünün (Zealots), radikal eylemleriyle ayrışan bir alt grubudur. Sicarii, ismini cübbelerinin altında gizledikleri sicae denilen hançerlerden almaktadır. İnsanların yoğun bir biçimde toplandığı alanlarda, hançerlerini çekerek Romalılara ve taraftarlarına saldırı gerçekleştirir ve görevlerini tamamladıktan sonra kalabalığın içine kaynaşıp uzaklaşarak kaçarlardı. Ortadoğu (haşhaşi benzeri) ya da Japonya'daki (ninja benzeri) gruplardan yüzyıllarca önce ortaya çıkan, tarihteki en eski organize suikast örgütlerinden biridir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Latince sicarii kelimesi (hançer taşıyan adam ya da suikastçı), secare (kesmek/doğramak) kökünden türemiştir. Latince bir hukuk terimi olarak kullanıldığı dönemde, katil teriminin çoğul hali ya da bir katilin yargılanması anlamlarına gelmektedir (bknz: Lex Cornelia de Sicariis et Veneficiis) [1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Yahudi-Roma savaşı'nın başlarında, Sicarii ve köktenci destekçileri (Zealots) (Josephus bu iki grubu ayırır, fakat yaptığı ayrımın nedenlerini derinlemesine açıklamaz), Kudüs'e sızmış ve halkı savaşa kışkırtabilmek adına bir dizi acımasız eylemde bulunmuşlardır. Talmud'da belirtildiğine göre, şehrin yiyecek stoğunu yok etmişler, bu sayede insanların Romalılar'la barışı görüşmesine engel olup kuşatmaya karşı savaşa zorlamışlardır. Liderleri (Menahem ben Yehuda ve Eleazar ben Ya'ir dahil olmak üzere) savaşta öne çıkan kişilerdi ve bu grup Romalılar'a karşı yapılan birçok savaşta asker olarak bulunmuştu. Menahem, küçük bir destekçi grubu ile birlikte Masada kalesine girmiş, Roma garnizonunu ele geçirmiş ve 700 askeri katletmiştir. Buna ek olarak, Antonia adlı başka bir kaleyi de ele geçirmiş ve Kral Agrippa II'nın kuvvetlerini bozmuştur. Menahem, destekçilerini Yahudiye civarındaki Roma konvoy ve lejyonlarına gerilla saldırıları düzenlemeleri için de eğitmiştir.

Josephus, Sicarii'nin yakın çevredeki bazı Yahudi köylerine de akınlar düzenleyerek, 700 kadın ve çocuğu katlettiğinden de bahsetmiştir.

Köktenciker (Zealots), Sicarii ve öne çıkan diğer gruplar nihai olarak güçlerini birleştirmişler ve MS 66 yılında Kudüs'ü kurtarmışlardır. Burada Kudüs Tapınağının kontrolünü ele geçirmişler ve kendilerine karşı koyanları idam etmişlerdir. Yerel halk, bu radikal grupların kontrolünden bunalmış ve onları ortadan kaldırmak için bir dizi akın ve kuşatma düzenlemişlerdir. Radikal gruplar nihai olarak bu kalkışmayı bastırmış ve Kudüs'ü savaş süresince ellerinde tutmayı başarmışlardır. Sonunda Romalılar şehri geri almak için gelmiş ve içerideki isyancıların açlıktan ölmesi için kuşatma düzenlemişlerdir. İsyancılar ciddi bir müddet dayanmış fakat grubun içindeki sürekli münakaşalar ve lider eksikliği grubun dağılmaya başlamasına sebep olmuştur. Sicarii lideri Menahem, bu süreç içerisinde rakip fraksiyonlardan biri tarafından öldürülmüştür. Sonunda Romalılar şehre girmiş ve yıkıp yağmalamışlardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kelime Kökeni http://latinlexicon.org/definition.php?p1=2054640 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.