Shuffleboard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Shuffleboard (Shovelboard, Shoveboard olarak da bilinir), elle ya da bir istekayla itilen disklerin bir oyun tahtası ya da alana işaretlenmiş sayı bölgelerinde durdurulmasına dayanan oyun. Bir masa, döşeme ya da beton gibi sert bir yüzeyde de oynanabilir.

15. yüzyılda İngiltere'de, özellikle soylular arasında yaygın olan benzer bir oyundan türetilmiştir. Bazı değişikliklerle yolcu gemilerinde oynanan bir biçimi de vardır. Oyun alanının yüzeyi 1,83 m x 15,86 m'dir. İsteka uzunluğu, en çok 190 cm olabilir. Oyun tahta ya da çeşitli alaşımlardan yapılmış, 2,5-15 cm çapında, dört kırmızı ve dört siyah diskle iki (tekler) ya da dört (çiftler) kişi arasında oynanır.

Oyuncular belirli bir renkte diski seçerek sırayla atış yaparlar. Teklerde sekiz atış yapıldıktan sonra alanın karşı tarafına geçilir. Çiftlerde ise, takım oyuncuları oyunun başında sahanın hangi ucunda bulunuyorlarsa oyun boyunca orada kalırlar. Oyun, oyuncuların isteğine göre 50, 75 ya da 100 sayıda bitebilir. Sayı yapmak için oyuncunun diski hiçbir çizgiye değmeyecek biçimde puanlama bölgesinin içine sokması gerekir. Üç oyunun ikisini alan tarafın galip geldiği karşılaşmalarda, ikinci oyuna siyah disklerle başlanır.

Oyun alanı

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]