Shichi-Go-San

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Shichi-Go-San festivali için kimono giymiş küçük Japon kızları.

Shichi-Go-San (七五三, yedi-beş-üç) Japonya'da her yıl 15 Kasım'da üç ve yedi yaşında kız çocukları ile üç ve beş yaşında erkek çocukları için kutlanan geleneksel bir festivaldir. Shichi-Go-San resmî bir bayram olmadığı için genellikle 15 Kasımı takip eden hafta sonu kutlanır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Shichi-Go-San festivalinin, Heian Dönemi'nde saray soylularının çocuklarının orta çocukluk dönemine geçişini kutlamak için başladığı söylenir. Üç, beş ve yedi yaşları, tek rakamların şanslı olduğunu söyleyen Japon nümerolojisi ile tutarlıdır. Festival Kamakura Dönemi'nde ayın onbeşinde kutlanmaya başladı.[1]

Zamanla bu gelenek samuray sınıfına da geçti ve böylece bazi ritüeller de eklendi. Üç yaşına kadar kafaları tıraş edilen erkek çocukların saçlarını uzatmalarına izin veriliyordu. Beş yaşına gelen erkek çocuklar ilk defa hakama giyerken, yedi yaşına gelen kız çocuklar da kimonolarını bağlamak için kullandıkları basit kuşaklar yerine geleneksel obi kullanmaya başlıyorlardı.[2] Meiji Dönemi'ne gelindiğinde festival halk arasında da kutlanmaya başlamış ve kötü ruhları uzaklaştırıp uzun ve sağlıklı bir yaşam dilemek için tapınakları ziyareti içeren günümüz ritüeli de eklenmiştir.

Günümüzde uygulama[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel uygulama Meiji Dönemi'nden sonra çok az değişmiştir. Saç ile ilgili ritüel artık göz ardı edilirken, üç ve beş yaşında erkek çocukları ile üç ve yedi yaşındaki kız çocukları tapınakları ziyarete gitmek için kimono giymeye devam ederler. Üç yaşında kızlar genelde kimonoları ile birlikte bir çeşit ceket olan hifu giyerler. Bazı çocuklar Batılı tarzı resmî giysiler de giyebilir. Günümüzde geçerli uygulamalardan birisi fotoğraf çekmektir ve Shichi-Go-San çocukların fotoğrafını çekmek için çok bilinen bir gündür.

Chitose Ame[değiştir | kaynağı değiştir]

Shichi-Go-San festivalinde çocuklara Chitose Ame (千歳飴) ("bin yıl şekeri" anlamında) verilir. Chitose Ame uzun ve ince, kırmızı ve beyaz bir şekerlemedir ve sağlıklı büyüme ile uzun yaşamı sembolize eder. Üzerinde turna ve kaplumbağa resmi olan paketler içinde çocuklara verilir. Bu hayvanlar Japonya'da uzun hayatı simgeler. Chitose Ame plastiğe benzeyen ama yenebilen ince ve şeffaf pirinç kağıdı ile sarılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Japanese Lifestyle: Shichi-Go-San 23 Eylül 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce)
  2. ^ Kids Web Japan: Shichi-Go-San 21 Eylül 2005 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce)
Genel