Shi Le

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Shi Le
Sonraki Chao imparatoru
Hüküm süresi MS 330-333
Önce gelen Liu Xi
Sonra gelen Shi Hong
Doğum MS 274
Ölüm MS 333
Hanedan Shi Hanedanı

Shi Le (Çince: 石勒; pinyin: Shí Lēi; MS 274-333), Çin'de Beş Hu On Altı Krallık döneminde Hiung-nu önderliğindeki Sonraki Chao'nun kurucusu ve ilk imparatorudur.[1] Saltanatı MS 330'dan MS 333 yılında ölümüne kadar sürmüştür.

Genç yaşta Jin yetkilileri tarafından köle olarak satıldı, ancak daha sonra bir isyanın başlamasına yardım etti ve sonunda Hiung-nu liderliğindeki Önceki Chao'da güçlü bir general oldu. Kuzey Çin'in çoğunu Önceki Chao adına fethetti, ancak toprakları kendi egemenliği altında tuttu. MS 319'da Önceki Chao imparatoru Liu Yao ile bir anlaşmazlıktan sonra, Önceki Chao'dan ayrılarak kendi devleti Sonraki Chao'yu kurdu ve 329'da Liu Yao'yu yakalayarak Önceki Chao'yu fethetti ve batı Çin'i imparatorluğuna ekledi.

Shi Le parlak bir general olarak biliniyordu, ancak tarihçiler tarafından seferleri sırasında zalimliği nedeniyle eleştirildi. Ayrıca, Shi Le'nin ölümünden sonra, Shi Le'nin oğlu Shi Hong'dan güç alan hırslı ve hatta daha acımasız yeğeni Shi Hu'nun ellerine çok fazla güç verdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Grousset, Rene (1970). The Empire of the Steppes. Rutgers University Press. ss. 56. ISBN 0-8135-1304-9. 

Ek okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

Shi Le
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Liu Xi
Sonraki Chao imparatoru
MS 330-333
Sonra gelen:
Shi Hong