Shenmue

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Shenmue
Geliştirici Sega
Yayımcı Sega
Yönetmen Yū Suzuki
Toshihiro Nagoshi
Keiji Okayasu
Yapımcılar Yū Suzuki
Toshihiro Nagoshi[1]
Tasarımcı Seiichi Ishii
Sanatçı Masanori Oe
Senaristler Yū Suzuki
Masahiro Yoshimoto
Yasushi Otake
Besteciler Takenobu Mitsuyoshi
Ryuji Iuchi
Takeshi Yanagawa
Osamu Murata
Yuzo Koshiro
Seri Shenmue
Platformlar Dreamcast, Windows, PlayStation 4, Xbox One
Çıkış Dreamcast
  • JP: December 29, 1999
  • KA: November 8, 2000
  • AVR: December 1, 2000
Windows, PlayStation 4, Xbox One
  • : August 21, 2018
  • JP: November 22, 2018
Türler Aksiyon-macera, rol yapma, yaşam simülasyonu[2][3]
Mod Tek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Shenmue (Japoncaシェンムー Shenmū), 1999 yılında Sega tarafından Dreamcast için geliştirilen bir aksiyon-macera oyunudur. Yū Suzuki tarafından yazılmış ve üretilmiş olup Shenmue serisinin ilk oyunudur. Oyun, 1980'lerde Japonya'nın Yokosuka kentinde babasının öldürülmesinin intikamını almaya çalışan dövüş sanatçısı Ryo Hazuki'yi konu almaktadır. Shenmue, açık dünya, dövüşleri ve hızlı zaman olaylarını birleştirmektedir. Çevresel detayı, sayısız etkileşimli nesne, gündüz ve gece sistemi, değişken hava efektleri, günlük programlı oyuncu olmayan karakterler ve çeşitli mini oyunlar ile benzersizdir.

Hang-On (1985), Out Run (1986) ve Virtua Fighter (1993) gibi birkaç başarılı Sega arcade oyunu geliştirdikten sonra, Suzuki daha uzun bir deneyim yaratmak istedi ve Shenmue 'yi çok bölümlü bir destan olarak tasarladı. AM2, Virtua Fighter dünyasında geçen Sega Saturn için rol yapma oyunu üzerinde çalışmaya başladı. Oyunun geliştirilmesi 1997'de Dreamcast'e taşındı ve Virtua Fighter ile bağlantısını kopardı. Shenmue, o sırada bugüne kadar geliştirilen en pahalı video oyunu oldu ve tahmini üretim ve pazarlama maliyeti 47 ila 70 milyon dolar arasındaydı.

Shenmue çoğunlukla olumlu eleştiriler almış olup eleştirmenleri tarafından grafiklerini, film müziklerini, gerçekçiliğini ve hırsları beğenildi ancak kontrolleri, yavaş temposunu ve ses gösterimi nedeniyle eleştirildi. Gerçekçiliği ve sıradan ayrıntılara bölünmüş oyunculara odaklanmasına rağmen, tüm zamanların en iyi video oyunları listesinde yer alan bir kültü kendine çekti ve hızlı zaman olayları ve açık dünyalar da dahil olmak üzere öncü oyun sistemlerine yatırıldı. 1,2 milyon satışa rağmen, Shenmue geliştirme maliyetini telafi etmedi ve ticari bir başarısızlığa neden oldu.

Sernin devam oyunu Shenmue II 'nin piyasaya sürülmesinden sonra serideki diğer oyunlar geliştirme krizine girdi ve Suzuki Sega'dan ayrıldı. 2015 yılında Suzuki ve şirketi Ys Net, başarılı bir kitlesel fonlama kampanyasının ardından PlayStation 4 ve Windows için Shenmue III 'ü geliştirmeye başladı. 2018'de yeniden yapılan iptal işleminden sonra Sega, Windows için yüksek çözünürlüklü Shenmue ve Shenmue II portlarını, PlayStation 4 ve Xbox One için piyasaya sürdü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "From Shenmue to Yakuza, Toshihiro Nagoshi looks back on an illustrious career of Japanese game development". January 7, 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: January 6, 2019. 
  2. ^ "Shenmue Reaches Milestone 15th Anniversary | Hardcore Gamer". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2019. 
  3. ^ "New Shenmue 2 information (Sega Dreamcast)". 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]