Shantou

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 23°21′N, 116°40′E

Shantou
汕头
—  İl Düzeyinde Belediye  —
China-shantou03.jpg
Shantou'nın Çin Halk Cumhuriyeti'da bulunduğu yer
Shantou
Shantou
Koordinatlar: 23°21′K 116°40′D / 23.35°K 116.667°D / 23.35; 116.667
Ülke Çin Halk Cumhuriyeti Çin
Eyalet Guangdong
Yüzölçümü
 - Toplam 2.064 km2 (796,9 mi2)
Nüfus
 - Toplam 5.391.028
İnternet sitesi: http://www.shantou.gov.cn/


Shantou (ya da Şantou) (Çince: 汕头), Çin'de, Guangdong yönetim bölgesinin doğusunda liman kenti. İl düzeyinde bir belediye (shi) ve Guangdong'un doğu kıyı kesimini de kapsayan Shantou yöresinin de (diqu) yönetim merkezidir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Shantou 19. yüzyıla değin Zhaohai iline bağlı küçük bir balıkçı köyüydü. 1858'de, Han Nehrinin birkaç kilometre yukarısında yer alan Zhao'an bir antlaşma limanı olarak belirlendi, Shantou da iki yıl sonra Zhao'an'ın dış limanı olarak açıldı. Kent bundan sonra bir liman, ulaşım ve ticaret merkezi olarak hızla gelişti. 1930'lara gelindiğinde Shantou'nun Fujian ve Guangdong'un limanlarıyla büyük çapta mavna ticareti vardı ve Güney Çin'de Guangzhou'dan (Kanton) sonra ikinci önemli liman konumuna gelmişti. Shantou aynı zamanda, Güneydoğu Asya'ya giden Çinli göçmenlerin yararlandığı başlıca limanlardan biriydi. 1880-1909 arasında Shantou'dan yaklaşık 2,5 milyon göçmenin yola çıktığı saptanmıştır. Çin-Japon Savaşı (1937-45) sırasında, 1938'deki Japon bombardımanlarından liman büyük zarar gördü ve 1939'dan 1945'e değin Japon işgali altında kaldı.

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Shantou kıyıda, Han Nehrinin ağzının birkaç kilometre batısında bulunur. Han Nehri, kolu Mei ile birlikte Guangdong'un doğu kesiminin büyük bölümünü akaçlar. Shantou, Han Nehrinin oluşturduğu deltanın güneydoğu kesiminden iç taraflara doğru 15 km boyunca uzanan bir koyun kıyısında kuruludur. Değişken bir iklimi olan ve tayfunlardan etkilenene limanın önünde kum tepeleri vardır. 1922'de bir tayfun limanı yıkıp 50 bin kişinin ölümüne neden olmuştur. Bu elverişsiz koşullara karşın Shantou, Guangdong'un doğu kesiminin bölgesel merkezi ve başlıca limanıdır.

Nemli subtropikal iklimin hakim olduğu Shantou'da, kışlar hafif ve kısa yazlar ise uzun, sıcak ve nemli geçer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Shantou, Çin'in en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip bölgelerinden biridir.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Shantou'yla güney Jiangxi ve Güneybatı Fujian ile Doğu Guangdong'un bazı bölümlerini de kapsayan geniş hinterlandı arasındaki ulaşım, Han Nehri ve oldukça iyi durumdaki karayolu ağıyla sağlanır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Shantou, Çin'in reform ve dış dünyaya açılma sürecinin daha iyi gerçekleştirilmesi ve ekonomik kalkınmanın canlandırılması için, 1980'den itibaren Guangdong ve Fujian'da kurulan beş özel ekonomik bölgeden biridir.[1]

Shantou ekonomisi Guangdong standardlarına göre orta büyüklüktedir. Kentte 1949'dan bu yana sanayi önemli gelişme göstermiştir. İmalat en önemli ekonomik faaliyettir. Çeşitlilik gösteren sanayi dallarının en önemlileri konserve gıda, konfeksiyon, taş baskı, plastik ve oyuncak başlıca imalat ürünleridir. Oyuncak kentin önde gelen ihraç ürünüdür.

Shantou'nun başlıca tarımsal ihraç ürünleri arasında şeker, meyve ve deniz ürünleri yer alır. Kentte ayrıca makine ve gemi yapım kuruluşları bulunur; kimyasal maddeler üretilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]