Shangri-La

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Shangri-La
Yitik Ufuklar yerleşimi
YaratanJames Hilton
TarzRoman
Bilgileri
TürVadi

Shangri-La, İngiliz yazar James Hilton'un 1933 tarihli Yitik Ufuklar romanında anlatılan, Çin'in Kunlun Dağları'nda yer alan kurgusal bir yerdir.[1] Hilton, Shangri-La'yı Kunlun Dağları'nın batı ucundaki bir manastırdan nazikçe yönlendirilen mistik, uyumlu bir vadi olarak tasvir etmektedir. Shangri-La, dünyadan izole edilmiş, kalıcı olarak mutlu bir ülke olarak herhangi bir dünyevi cennetle, özellikle de efsanevi bir Himalaya ütopyasıyla eşanlamlı hale geldi. Romanda, Shangri-La'da yaşayan insanlar neredeyse ölümsüzdür, normal yaşam sürelerinin yüzlerce yıl ötesinde yaşarlar ve sadece görünüşte çok yavaş yaşlanırlar.

Eski Tibet kutsal metinleri, Nghe-Beyul Khembalung gibi yedi yerin varlığından bahsetmektedir.[2] Khembalung, Tibetli Budistlerin Padmasambhava'nın MS 9. yüzyılda çekişme zamanlarında Budistler için pastoral, kutsal sığınma yerleri olarak kurduğuna inandıkları birkaç ütopya beyulünden biridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hilton, James (1933). Lost Horizon. Macmillan. 17 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2023. 
  2. ^ Shrestha, Dr. Tirtha Bahadur; Joshi, Rabindra Man; Sangam, Khagendra (2009). The Makalu-Barun National Park & Buffer Zone Brochure. Makalu-Barun National Park. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]