Shameless (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Shameless sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Shameless
Shameless 2011 Intertitle.png
Shameless
Format Dizi
Tür Komedi, Dram
Yaratan Paul Abbott
Senarist John Wells
Yönetmen Randy C.
Oyuncular William H. Macy
Emmy Rossum
Justin Chatwin
Cameron Monaghan
Ethan Cutkosky
Shanola Hampton
Steve Howey
Emma Kenney
Jeremy Allen White
Laura Slade Wiggins
Joan Cusack
Açılış müziği "The Luck You Got" by The High Strung
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Dili İngilizce
Sezon sayısı 5
Bölüm sayısı 51 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı John Wells,Paul Abbott
Yapımcı Show Time
Mekân Chicago, Gilbert
Gösterim süresi 55 dakika
Yapım şirketi Show Time
Yayın bilgileri
Resim formatı 16:9
Yayın tarihi 9 Ocak 2011
Durumu Yayınlanıyor

Shameless (Türkçe: Utanmaz), 9 Ocak 2011 tarihinden itibaren yayınlanmaya başlayan aile temalı Amerikan televizyon dizisi. Türkiye'de e2'de yayınlanan dizi ABD'de en yüksek reytinge ulaşmış ve yayınlandığı ilk haftadan bu yana eleştirmenlerin gözdesi olmuştur.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Chicago'nun varoş bir semtinde geçen dizi altı çocuk ve bir babadan oluşan Gallagher ailesinin zaman zaman komik, çoğu zamansa yürekleri burkan hayatlarını anlatılmaktadır. Evin reisi olan Frank Gallagher (William H. Macy) sahtekar, alkolik ve utanmaz bir babadır. Fiona Gallagher (Emmy Rossum) ise kardeşlerin en büyüğü, fedakâr bir o kadar da belayı üstüne çeken karakter. Dizide ailenin ve her bireyin kendi içinde yaşadığı maceralar anlatılmaktadır. Cinsellik, eşcinsellik, alkol, uyuşturucu ve benzeri öğelere sahiptir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Rol Oyuncu Türkçe Dublaj
Frank Gallagher William H. Macy
Fiona Gallagher Emmy Rossum
Steve Justin Chatwin
Carl Gallagher Ethan Cutkosky
Phillip „Lip“ Gallagher Jeremy Allen White
Ian Gallagher Cameron Monaghan
Debbie Gallagher Emma Kenney
Veronica Fisher Shanola Hampton
Kevin Ball Steve Howey
Karen Jackson Laura Slade Wiggins
Sheila Jackson Joan Cusack
 • Frank Gallagher: 6 çocuğun babasıdır. Pek babalık yaptığı söylenemez. Frank alkolik, bencil ve narsist biridir. Fakat ara sıra iyi biri olabilmektedir. Çoğu zamanını Kev'in çalıştığı bar olan Alibi'da geçirir.Shameless (utanmaz) kelimesi onun için yaratılmış gibidir.
 • Fiona Gallagher: 6 çocuğa bakan kişidir. Evde Steve ile birliktedir. Dans etmeyi sever. Kardeşlerinin vasisidir. Steve ortalıktan kaybolunca yeni patronuyla ilişki yaşamaya başlamıştır. Daha sonra patronunu, erkek kardeşiyle aldatınca terkedilmiştir. Son sezonda grubu olan bir solistle flört etmekteyken flörtünün sevgilisi olduğunu öğrenir. Sonra ilginç şeyler gelişir ve o grubun başka bir üyesi olan Gus ile evlenir.
 • Phillip "Lip" Gallagher: Ailenin en büyük erkek çocuğudur. Çok zekidir, bu nedenle para kazanmak için başkalarının adına sınavlara girmektedir. İlk sezon Karen ile birliktedir fakat daha sonra Mandy ile çıkmaya başlar.3.Sezon finalinde MIT'ye girmiştir. Üniversitede ise oda arkadaşının sevgili olan Amanda'yla birlikte olmaya başlar.
 • Ian Gallagher: Ailede Phillip'den sonra en büyük erkektir. Eşcinseldir. Eskiden seevgilisi olan Mandy'nin ağabeyi ile ilişkisi vardır. Amerikan Deniz Kuvvetleri'ne katılmak istemektedir ve bunu gerçekleştirmek için ağabeyi Lip'in kimliğine bürünerek orduya katılır. Sonra asker kaçağı olarak geri döner. Annesi Monica gibi bipolar[1] hastasıdır.
 • Debbie Gallagher: Ailenin en küçük kızıdır. Zekidir. Kendinden çok başkalarını düşünür ve dürüst biridir. Steve(Jimmy)'nin gizli sırlarını bilmektedir.Ergenlik dönemine girdikçe Fiona ile arası açılmıştır. Ne olursa olsun ailesine sadık bir kızdır.
 • Carl Gallagher: Ailenin Liam'dan sonra en küçük erkek çocuğudur. Şiddet yanlısıdır ve tehlikeli şeyler yapar. Bunun yüzünden sürekli okulundan atılma tehlikesi geçirir.Korkusuz ve asidir.
 • Liam Gallagher: Evin en küçük erkek çocuğudur. Sessiz sakin uyumlu biridir. Fiona yüzünden ağır bir travma atlatır.Ten rengi yüzünden kimse Frank'in oğlu olduğunu düşünmez ancak o Frank'in oğludur.
 • Steve/Jimmy/Jack Lishman: Fiona ile birliktedir. Ailesi zengin ve kültür düzeyi yüksek bir ailedir. Fakat Steve onlar gibi olmayı sevmemektedir.Önceleri araba hırsızıyken sonradan tekrar tıp fakültesine gitmek ister. Bu yüzden Fiona ile arası açılmıştır. 5.sezonda diziye geri dönüş yapmıştır.
 • Veronica "V" Fisher: Ailenin yan komşusudur. Özgün biridir. Kev ile birliktedir ve renkli bir cinsel hayatları vardır. Fiona ile çok iyi anlaşır ve aileyi çok sever.Kevin ile bebek yapmaya karar verirler fakat hamile kalamayacağını öğrenince çok değişik bir yol denerler. Ancak daha sonra hamile kalır hem de üçüz bebeklere. Hamileliği sırasında birini kaybeder şu anda Amy ve Gemma adında iki tane kızı vardır.
 • Kevin "Kev" Ball: Ailenin yan komşusudur. Veronica"V" ile birliktedir ve bir barda çalışmaktadır. Frank sürekli Kevin'in çalıştığı barda takılmaktadır. Önce barın sahibi barı ona miras bırakır. Fakat barın sahibinin oğlu bunu kabul etmez. Kev onu haklı bulur ve barı kendine kiralatır.Kızlarına çok düşkün bir babadır.
 • Karen Jackson: Down sendromlu çocuğunu kabul etmeyip evden kaçmıştır. Lip'i sevmektedir. Araba çarpmasıyla bir komaya girmiştir. Vücudunda kalıcı hasarlar(birnevi travmatik) oluşmuştur.
 • Sheila Jackson: Karen'in annesidir. Kocası evi terketmiştir ve kızları Karen'ın yaptıklarından sonra intahar etmiştir. Çok yardımsever birisidir. Sheila'nın dışarı çıkma korkusu vardır bu yüzden sokağa çıkamamaktadır. Fakat daha sonra bu korkuyu yenmiştir.Karen gittikten sonra yalnız kalmıştır. Bir süre Gallagherlar ile ilgilenmiştir. Daha sonra internetten bulduğu bir kızılderili ile yakınlaşır. Adamın yiğenlerini çok sever onları evlat edinmek için Frank ile evlenir. Fakat evlat edinemezler.
 • Mickey Milkovich: Mahallenin sert çocuğudur.Kardeşleri ile birlikte herkese bela olurlar. Ian Gallagher'a başta bela olmuştur fakat daha sonra ona aşık olduğu ortaya çıkmıştır. Yani Mickey de eşcinseldir. Babası bunu öğrenir ve bir hayat kadınıyla birlikte olmaya zorlar. Kadın hamile kalır böylece bir çocuğu olur. Daha sonra Kev'in yönettiği barda herkesin içinde eşcinsel olduğunu açıklar. Ian Gallagher ile ilk başlarda aralarında sadece cinsel birliktelik olsada ilişkileri bir süre sonra duygusal ilişkiyede dayanır.
 • Sammi Gallagher: Frank'in başkasından olma kızıdır. Chuckie isimli bir oğlu vardır. Babasını ne yaparsa yapsın çok sever. Biraz psikopatdır.Diziye Frank'in karaciğer ihtiyacı ortaya çıkınca girmiştir.
 • Monica Gallagher: Evin annesidir fakat çocuklarını küçük yaşta terketmiştir. Bir süre eve geri döner ancak hastalığı yüzünden tekrar gider bu bütün çocuklarını daha fazla yaralar. Ne olursa olsun Frank Monica'ya aşıktır.
 • Mandy Milkovich: Mahallenin asi kızıdır. Ian'ın eşcinsel olduğunu ilk öğrenen kız Mandy'dir ve her zaman onun yanında durur. Lip'e aşıktır. Bir süre birlikte olurlar ancak Lip Mandy'nin hareketlerinden boğulur ve ona kötü davranır. Lip için üniversite başvurusunu o yapmıştır böylece Lip'in hayatını kurtarmıştır. Lip'ten sonra şiddet yanlısı bir ile birlikte olur. Adamın onu dövmesine rağmen onunla birlikte mahalleden ayrılır.

Yardımcı Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon 1: 2011

# Bölümün Adı ABD'de yayınlanış tarihi
1 Pilot 9 Ocak 2011
2 Frank the Plank 16 Ocak 2011
3 Aunt Ginger 23 Ocak 2011
4 Casey Casden 30 Ocak 2011
5 Three Boys 6 Şubat 2011
6 Killer Carl 13 Şubat 2011
7 Frank Gallagher: Loving Husband, Devoted Father 20 Şubat 2011
8 It's Time to Kill the Turtle 27 Şubat 2011
9 But at Last Came a Knock 6 Mart 2011
10 Nana Gallagher Had an Affair 13 Mart 2011
11 Daddyz Girl 20 Mart 2011
12 Father Frank, Full of Grace 27 Mart 2011

Bölüm Soundtrack Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm 1: "Pilot"

# Şarkı Adı Sanatçı
1 The Stars Just Blink For Us Say Hi
2 Offer Refusal Extreme Music Library
3 Trouble Comes Running Spoon
4 Survive The Moog
5 Panic The Moog
6 My First Kiss 3OH3! Feat. Ke$ha
7 Set In Motion Synchfree
8 Get Free The Vines
9 Mamasita Extreme Music Library
10 "Alagy Rohi APM Music
11 The Takers Taka Taka
12 Never Too Late The Rescues
13 Devil In Me 22-20's
14 Boy Ra Ra Riot
15 Pride of Austin Jon Butcher
16 White Room Cream
17 Shots LMFAO
18 Make Up Tim Mosher
19 Fractures of Plaster Superchunk
20 The Way We Get By Spoon

Bölüm 2: "Frank the Plank"

# Şarkı Adı Sanatçı
1 Not Gonna Play By Your Rules The Diner (recap)
2 The Luck You Got The High Strung (Main Title)
3 Beginners Luck The Eels
4 Silly Boy The Blue Van
5 We Are The Men You'll Grown To Love Soon Let's Wrestle
6 Loved You All Along La Strada
7 Clandestine Brooklyn
8 Inside Out 999
9 Hello Darlin The Rosebuds
10 She's a Guillotine The Blood Arm
11 Everyday Blues Freeplay
12 Gram And A Half Bloody Tourists

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]