Seyrantepe, Kâğıthane

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Seyrantepe, Şişli sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Seyrantepe
—  Mahalle  —
Seyrantepe'deki gecekondu mahallesi
Seyrantepe'deki gecekondu mahallesi
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Kâğıthane
Nüfus (2014)
 - Toplam 21,985 [1]
Zaman dilimi DAZD (+2)
Posta kodu 34418
Alan kodu 212
Plaka kodu 34

Seyrantepe, İstanbul'da, Kağıthane ilçesinde mahalle.Yakınlarında Sanayi,Çeliktepe,Emniyet Evler,Gültepe gibi semtler bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Özellikle 1980'li yıllarda göç almaya ve yerleşime açılmaya başlayan Seyrantepe 1990'lı yıllardan itibaren sanayi işletmelerine evsahipliği yapmaya başlamıştır. Mahalle 15 Ocak 2011 tarihinde Türk Telekom Arena açıldıktan etkin bir nüfusa ulaşmıştır.Stad ile birlikte metro gibi ulaşım araçları da yapılmış mahallenin kalkınması sağlanmıştır. Ayrıyetten mahallenin kalkınmasını sağlayacak en büyük imkanlardan birisi de Şişli'de bulunan Şişli Etfal Hastanesi'nin Seyrantepe'ye taşınmasıdır.TOKİ tarafından yapılmakta olan hastanenin 21 Mayıs 2014 tarihinde %53'ü tamamlanmıştır.2016 yılının son çeyreğinde tamamlanması plananlanan hastane ile birlikte birçok ulaşım,yol,konut yapılmaktadır.Bu tür gelişimlerin olması Seyrantepe'de konut kiralarını arttırmıştır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Otobüs hatları[değiştir | kaynağı değiştir]

Mi̇ni̇büs hatları[değiştir | kaynağı değiştir]

(Seyrantepe - Topkapı)

Nüfus ve yüz ölçümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Seyrantepe'nin yüzölçümü 1.168.167 metrekaredir. 2008 yılı kayıtlarına göre de nüfusu 15,406'dır. Nüfusun büyük bir çoğunluğunu Anadolu'nun değişik bölgelerinden gelmiş insanlar oluşturur.