Seyran, Karacabey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Seyran
—  Köy  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe Karacabey
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 811
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu
Posta kodu 16700
İnternet sitesi: [1]
YerelNET sayfası

Seyran, Bursa ilinin Karacabey ilçesine bağlı bir köydür. Bursa iline 59 km, Karacabey ilçesine 18 km uzaklıktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Seyran Köyü, Osmanlı dönemi kaynaklarına göre, 18 nci yüzyıl sonlarına kadar padişahlara ait araziler arasındadır. 19 ncu yüzyıl kayıtlarına göre köyde 230 Ortodoks hristiyan yaşıyormuş ve köyün adı SİRİYANİ şeklinde geçiyor, bazen de SIĞIRMAN olarak adlandırılmakta idi.

Seyran Köyüne Türklerin iskanı ise tarihlerde (12)93 Harbi adıyla anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşından sonra olmuştur. Bulgaristan (Osmanpazarı, Şumnu, Plevne, İslimye) coğrafyasından Anadoluya yönelik göçlerin ardından 5-6 hanelik bir grup köye yerleştirilmişlerdir. Köye ilk yerleşen aileler arasında bugün Konyalılar (Şahin soyadlılar), Mehmet Ağalar veya Emin Çavuşlar (Bayram soyadlılar), Korucu Ahmetler (Korucu soyadlılar), Hacı Kamalar (Türkmen soyadlılar) ve diğer birkaç aile vardır. Köyün adı, Sığırman, Siryan, Süryan gibi değişik şekillerde telaffuz edilmiş ve 1913 yılında isimlerin Türkçeleştirilmesi sırasında adı bağlık bahçelik güzel bir yer anlamına gelen "SEYRAN" şeklinde kabul edilmiştir. Seyran Köyünün bugün Yukarı Mahalle olarak adlandırılan kesiminde Türkler, Aşagı Mahalle kesiminde ise Ortodoks (aslen Bulgar kökenli hristiyanlar) yaşamışlar. Köyden Çanakkale Savaşına pek çok asker katılmıştır. Hacı Kamalardan Osman oğlu Salih (Ali Osman Türkmen'in dedesi) Çavuş Conkbayırın'daki Savaşta 57 nci Alayla birlikte Anzaklara karşı savaşırken şehit düşmüştür. Şevket Ağa ise savaştan sağ olarak dönebilmiştir. Havranlı Dede olarak bilinen kişi ise Yemen cephesinde bulunmuş uzun süre esarette kalmıştır. Seyran Köyü 1920 yılı Temmuz ayında Yunan işgaline uğramış halk Yunanlardan büyük zulüm görmüştür.

Gelenek ve görenekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulgaristan Türkleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyde bir gece gelin evinde kına eğlencesi yapılır. Avluda Geline kına yakılır. Kına eğlentisi bittikten sonra kız tarafı oğlan tarafına övmeye gider. buna tavuk alma da denir. Gelin saklanır, damat tarafından aranır ve gelin bulunur, gelinle damat oynatılır, Sonra övülmeye başlanır. Kayınpeder, kaynana, kayınlar-görümceler ve damadın sadıçları maniler söylenip övülür.."alay değil kolay değil gelin almak kolay değil, kaynana olmak kolay değil v.b", "tarlalarda olur bakla güvercinler atar takla, iki gözlü kayınvalide hanım kesenin dibini yokla, şekerim var ezilecek tülbentlerden süzülecek çok bekletme kayınpeder çok yerim var gezilecek" manileriyle bütün akrabalardan bahşişler toplandıktan sonra "aldık bahşişi gideriz çok teşekkürler ederiz "sözleriyle tavuk ve pilav alındıktan sonra şarkılarla kız tarafına gelinir. toplanan bahşişlerle yiyecekler alınıp gelinin arkadaşlarıyla birlikte yenilir.sonra oğlan tarafı kız tarafına baklava almaya gelir oynanıp eğlendikten sonra teşekkür edilir ve gidilir. Böylece gece Seyran Köyünde şen şakrak geçmiş olur. Ertesi gün damat traşı vardır.traştan sonra gelin almaya gidilir. gelinin kuşağı babası veya amcası tarafından bağlanır. Dualar eşliğinde konvoy kız evinden ayrılır. Kız evinde büyük bir üzüntü hakimdir. yol boyunca önde Türk bayrağı arkada gelin arabası birbirini takip eder. aralarda arabanın önü kesilerek çiftetelliler oynanır..

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisinde

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 811
1997 727

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır -

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  • EMİN İNAN
  • DURMUŞ ALTIN
  • HASAN ERTUĞRUL
  • İSMET BAŞ
  • SAMİ USLU

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.