Sevil (oyun, 1928)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sevil (1928 oyun) sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Harici video
1970 operasının ekran versiyonu
Sevil oyununun programı, 1928-1929.

Sevil, Azerbaycanlı oyun yazarı Jafar Jabbarly'nin 1928'de yazdığı bir oyun. Kadınların rolü, baskıları, mücadeleleri ve nihayetinde eski ataerkil geleneklere karşı zafer temasına odaklandı.[1][2][3] Birçok kadın oyunu gördükten sonra şehir tiyatrosuna başörtüsünü attı.[4]

Oyunun daha sonraki uyarlamaları orijinaline kıyasla daha az benzerlikteydi.[5] Oyun, 1929'da Orta Asya ve Kafkasya'da gösterilen aynı adlı film hâline getirildi.[6]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

1918-1919'da Bakü'de gerçekleşir. Sevil ve Balaş, Azerbaycan kökenli bir çift köylüdür. Sevil kendini eve ve ailesine adarken, Balaş toplumda bir yere ulaşır ve karısını basit tavırlarından dolayı hor görür. Karısı, erkek yerine bir kız doğurduğunda, onu yeni doğmuş bir bebekle bırakır (terk eder)- İslam hukuku ona böyle bir hak verir. Bir süre geçtikten sonra Balaş büyük bir borsa tüccarı oldu, Bakü'de Dilber adında güzel ve genç bir şarkıcıyla yaşamaktadır. Bakü'nün Musavat hükûmeti ve Beyaz ordu subaylarıyla bağlantılı aristokrat sosyetesine dâhil oldu. Aynı zamanda Sevil hâlâ köyde yaşıyor ve kocasıyla yeniden bir araya gelmeyi hayal etmektedir. Balaş'ın kız kardeşi ve babası Sevil'e sempati duyuyor ve Balaş'ı aileye geri dönmeye ikna etmek için Bakü'ye gitmeye ikna ediyor.

Balaş'ın malikanesine varırlar ve orada büyük bir şölen düzenlendiğini öğrenirler. Balaş, köylü görünümleriyle partisini bozmaya cesaret ettikleri için öfkelidir. Sevil'in kızını alıp kendi babası ve kız kardeşi ile birlikte evinden atmasını emreder. Sevil kendini sokakta bulur ve sıradan vatandaşların ve işçilerin hayatını gözlemler. Devrimciler, harekete dâhil olmaya başlar. Aynı zamanda Dilber, menkul kıymetlerini ve parasını çalarak Balaş'ı soyar ve onu terk eder. Sevil perdesini yırtıp devrimci kalabalığın sütunlarında yürürken ilerleyen Kızıl Ordu'dan kaçarak Bakü'den kaçar. Çaresizlik içinde Balaş, Sevil'i vurmaya çalışır.

On yıl geçer. Sevil, Moskova'da birkaç yıl eğitim aldıktan sonra Bakü'ye döner. Kızıyla yeniden bir araya geldi ve mutlu bir şekilde yeni, modern bir Bakü atarlarken, bakımsız ve sefil Balaş kalabalığın içinde sessizce duruyor -Sovyet toplumunda yeri yoktu.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]