Sevgililer Günü Katliamı 3D

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sevgililer Günü Katliamı 3D
My Bloody Valentine
Filmin posteri
Yönetmen Patrick Lussier
Yapımcı

John Dunning
Andre Link
Jack L. Murray
Mike Paseornek

John Sacchi
Senarist

Özgün hikâye:
Stephen Miller
Senaryo:
Zane Smith

Todd Farmer
Oyuncular

Jensen Ackles
Jaime King
Kerr Smith

Tom Atkins
Müzik Michael Wandmacher
Görüntü yönetmeni Brian Pearson
Kurgu

Cynthia Ludwig

Patrick Lussier
Dağıtıcı Lionsgate
Türü Korku
Renk Renkli
Yapım yılı 2009, ABD-Kanada
Çıkış tarih(ler)i 16 Ocak 2009
Süre 101 dakika
Dil İngilizce
Bütçe $15 milyon
Hasılat $93,290,321

"Sevgililer Günü Katliamı 3D" (Özgün adı: My Bloody Valentine 3D), 2009 yılı Amerikalı-Kanada yapımı bir korku filmidir. Film, aslen 1981 yılında Kanada'da çekilen aynı addaki filmin üç boyutlu sürümüdür.[1] Yönetmenliğini Patrick Lussier'ın[2] üstlendiği filmin oyuncuları arasında Jensen Ackles[3] ve Jaime King yer almaktadır.[4] Gösterimi Lionsgate tarafından 16 Ocak 2009 tarihinde yapılan film, genel olarak olumlu eleştiriler topladı. Film, daha sonraları Blu-ray/DVD formatında 19 Mayıs 2009 tarihinde satışa çıktı.[5]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kısım[değiştir | kaynağı değiştir]

Olaylardan on bir yıl önce, kasabadaki mağaranın kuzey tarafı çöker ve altı madenciyi tutsak bırakır. Bu göçük olayından altı hafta sonra kurtarma ekibi varır ve beş cesede ve Harry Warden (Richard John Walters) adlı ana karaktere rastlar. Harry Warden, göçükte daha fazla havaya erişebilmek için bu beş madenciyi öldürüp komaya girerek hayatta kalmayı başarmıştır. Olaylardan Tom Hanniger (Jensen Ackles) sorumlu tutulur. En sonunda da metan gazını açık unutarak bu faciaya neden olduğu belirtilir.

Bir sonraki sene yaşanan Sevgililer Günü'nde Warden komadan çıkar ve hastanede katliam çıkarır. O sıralarda madenin çöken bölümünde kasaba gençleri parti vermektedir. Bu gençler arasında Axel (Kerr Smith), onun kız arkadaşı Irene (Betsy Rue), Tom Hanniger ve onun kız arkadaşı Sarah (Jaime King) yer almaktadır. Sarah, yalnız başına mağaraya girer ve Axel ile Irene'ı ararken yolunu kaybeder. Bir süre sonra bir başka gençle karşılaşır, fakat aniden bu gencin arkasından sokulan bir sopa gözünden çıkar. Genç yere düştüğünde arkasında Harry Warden ile karşılaşılır. Sarah kaçmaya başlar ve arkadaşlarının yanına sığınır. Harry Warden, bu sırada bir kızın ağzına küreği yatay olarak saplayarak ağzından aşağısını koparır. Daha sonra Tom'u gören Harry Warden ona yönelir. Diğerleri arabaya koşarak Tom'u geride bırakarak mağaradan kaçarlar. Harry Warden tam Tom'u öldürecekken, şerif ve bir başka arkadaşı onu vurur. Axel ise madenlere doğru kaçar.

İkinci kısım[değiştir | kaynağı değiştir]

On yıl sonra Tom'un maden sahibi olan babası ölür ve madeni Tom'a bırakır. Tom da babasının cenazesinden bir süre sonra kasabaya geri döner ve madeni satmak istediğini söyler. Axel da şerif olmuş ve Sarah ile evlenmiştir. Ancak Axel, karısının marketinde ona yardımcı olan Megan ile Sarah'yı aldatmaktadır. Öyle ki Megan bir süre sonra Axel'dan hamile olduğunu söyler. Bu esnada Tom'un kaldığı otelde on yıl önce de mağara da yer alan Irene çırılçıplak bir şekilde öldürülür. Yine o gece beraber olduğu bir tır sürücüsü ve otelin sahibi kadın da katledilir. Tom da hemen sonra, madene giderek orayı satmak istemediğini, kararını değiştirdiğini belirtmek üzere madene gider. Harry Warden olduğu düşünülen bir saldırgan belirir ve konuştuğu madenciyi kazma saplayarak öldürür. Tom'u da kafese kapatarak kilidi yamultur. Diğer madenciler geldiğinde Warden kaçar. Bu nedenle herkes Tom'dan kuşkulanır. Şerif Axel da babasına on yıl önce öldürdüğü Warden'a ne olduğunu sonra. Babası, onu öldürdüklerini ve cesedini de gömdüklerini söyler. Hep beraber mezara giden grup, ormandaki bu mezarın açıldığını ve cesedin orada olmadığını fark eder.

Bir süre sonra maden menajeri ve Megan öldürülür. Megan ile beraber olan Sarah bir şekilde kurtulmayı başarır. Bir süre sonra Tom, eski sevgilisi olan Sarah'yı arabayla alarak gezintiye çıkarır. Daha sonra kocası Axel'ı katil olmakla suçlar. Axel bir süre sonra, arabadayken Sarah'yı arayarak o arabadan çıkmasını söyler. Tom inmesine izin vermeyince Sarah, direksiyonu kırarak kaza aracın kaza yapmasını sağlar. Araçtan inerek kaçan Sarah, madene gider ve burada Axel ve Tom ile karşılaşır. İkisine de güvenemeyen Sarah, elindeki silahı her ikisine de sırayla doğrultur. Ancak daha sonra Tom'un hile yaparak her ikisini de aldattığını fark edilir. Bu esnada, sahnelerin hızlıca geçtiği bir kısa video belirir ve Tom'un katil olduğu ortaya çıkar. Sarah derhal yandaki metan tankına ateş ederek patlamaya neden olur. Hemen ardından küçük bir çöküntü meydana gelir. Sarah ve Axel, Tom'un öldüğünü düşünerek dışarı çıkarlar ve bir kurtarma ekibi tarafından kurtarılırlar. Ancak Tom, kurtarma ekibinin üniformasıyla beraber dışarı çıkar ve maskesini çıkararak ortadan uzaklaşır.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, uygun film çekim vergileri nedeniyle Pennsylvania eyaletinin güneybatısında çekildi. Çekimler 11 Mayıs 2008 tarihinde Armstrong County'de başladı; Kittanning, Ford City polis merkezi ve Logansport adlı madenin dışında devam etti.[6] Kittanning kasabası ise, filmdeki kurgusal mekânın ana caddesi olarak kullanıldı. Yapım sırasında Pittsburgh'daki Tour-Ed Madeni'nde on üç gün geçirildi. Yine Tarentum kentinin yerleşmeleri ve günümüzde müze olarak kullanılan eski bir maden çekimler sırasında mekân olarak kullanıldı.[7] Bunların yanında Oakmont'taki bir ev, Pittsburgh metropolünün dışındaki bir varoş mahallesi de kullanıldı.[8][9]

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 'My Bloody Valentine' Moves Dates, Goes 3-D!
  2. ^ 'My Bloody Valentine' Director and Writer Revealed!
  3. ^ a b Supernatural Sibling Receives Bloody Valentine
  4. ^ a b See the Beautiful Jamie King in 3-D Next January!
  5. ^ "New DVD release dated: My Bloody Valentine 3D..." horror.about.com. 14 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  6. ^ Fryer, Mitch (April 30, 2008). "Producers, crew scout area for horror film". Leader Times. Retrieved on January 14, 2008.
  7. ^ Owen, Rob (June 17, 2008). "Film production mines Tour-Ed's realistic setting". Pittsburgh Post-Gazette. Retrieved on January 14, 2008.
  8. ^ Usher, Holly (May 22, 2008). "Horror flick to be filmed at house on Hulton Road". YourTwinBoros. Retrieved on January 14, 2008.
  9. ^ Willmetts, Geoff (January 7, 2009). "Will you enter the horror dimension?". SFCrowsnest.com. Retrieved on January 28, 2008.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]