Sevgi Erenerol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Esc2003 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18.35, 25 Şubat 2016 tarihli sürüm (Kategori:Türk Hıristiyanlar kaldırıldı; Kategori:Türk Hristiyanlar eklendi (HotCat))
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Sevgi Erenerol (d.1953) Türk Ortodoks Patrikhanesi'nin 1991'den bu yana basın sözcüsü. Sevgi Erenerol, Ergenekon davası kapsamında 22 Ocak 2008 günü İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra 26 Ocak 2008 tarihinde tutuklandı. Ergenekon'un üst düzey 5 yöneticisi arasında gösterilen Erenerol'un 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 392 yıla kadar hapsi isteniyor.[1] Erenerol, Alpaslan Türkeş’in başkanlığı döneminde İstanbul’dan MHP milletvekili adayı olmuştu.[2] 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında müebbet hapis cezasına çarptırıldı.[3]

Yaşamı

Türk Ortodoks Patrikhanesi'nin kurucusu Zeki Erenerol'un (Papa Eftim) torunudur. 1952 yılında İstanbul'da doğan Sevgi Erenerol, ilkokulu Özel Aydın, orta okulu Işık Lisesi ve Papyon lisesi, üniversiteyi ise Paris'te okudu. Okuldan sonra bir dönem Fransa'da ticaret yaptı ve daha sonra 1991 yılında Türkiye'ye gelerek Türk Ortodoks Patrikhanesinde basın sözcülüğüne başladı. Erenerol, Ayasofya Derneği, Büyük Güç Birliği ve Noel Baba Konseyine üyedir. Ergenekon davası kapsamında 22 Ocak 2008 günü İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra 26 Ocak 2008 tarihinde tutuklandı. Ergenekon'un üst düzey 5 yöneticisi arasında gösterilen Erenerol'un 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 392 yıla kadar hapsi isteniyor.

Sevgi Erenerol, Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılması ve tutukluluk süresini 5 yılla sınırlayan yeni kanunun yürürlüğe girmesinin ardından, 12 Mart 2014 tarihinde serbest bırakılmıştır.

Tutuklanmasıyla ilgili delillerin çoğu kuşku ve tartışmalara konu olan Sevgi Erenerol, tahliyesinin ardından Patrikhane'deki görevine geri dönmüştür.

Türk Ortodoks Patrikhanesi

Sevgi Erenerol'un basın sözcülüğünü yaptığı patrikhane 1922 yılında Eftim Erenerol tarafından kuruldu. 1965'te ölen Eftim Erenerol'un yerine oğlu Turgut Erenerol 2. Eftim olarak geçti. Turgut Erenerol'un ölümünden sonra da Selçuk Erenerol üçüncü Türk Ortodoks Patriği seçildi. 2002’de bu göreve Selçuk Erenerol'un oğlu Paşa Erenerol getirildi. Sevgi Erenerol, amcası Turgut Erenerol'un 1991’de ölümü üzerine patrikhanenin basın ve halkla ilişkiler sorumluluğuna getirildi. Patrikhane,kiliseyi kuran Eftim ailesinin ilahiyat eğitiminin olmaması iddiası ve Kutsal Sinod tarafından seçilmesi gereken patriğin kendileri tarafından seçilmesi iddiasıyla birlikte Ortodoks Geleneğin bir parçası olmasına karşın, yapılmasında hiçbir zorunluluğu bulunmayan Patriklerin evlenmeleri nedeniyle, diğer kiliseler tarafından tanınmadı. Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesine şu ana kadar bilinen tek desteği Türkiye Cumhuriyeti devleti verdi. Patrik 3.Eftim Selçuk Erenerol 1995’te Siyah-Beyaz dergisine verdiği röportajda, MİT ile iki haftada bir görüştüklerini söyledi.[2]

Ergenekon iddianamelerinde Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesinin iddia edilen Ergenekon Terör Örgütü'nün karargahı ve kasası olduğu iddia edildi. Taraf Gazetesi Patrikhane ile örgüt arasındaki ilişkiyi Ergenekon Kilisesi başlığıyla manşetten duyururken, diğer gazeteler tarafından kilisenin örgütün toplantı mekanı olduğunu yazıldı.

Kaynakça