Severnaya Zemlya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Severnaya Zemlya, Rusya
Severnaya Zemlya,'nın Rusya'daki konumu

Severnaya Zemlya (Rusça: Северная земля) Türkçesi (Kuzey Arsa) Yaklaşık 79° 29, 79912 N 97 19,0137 E / 79,496652 paralel ve meridyenleri arasındadır. Burası Sibirya'nın Taymyr Yarımadası ve Vilkitsky boğazı arasında yer alır. Bu adalar Arktik Okyanusu ve iki marjinal denizi ayıran Kara Denizi ve doğuda Laptev Denizi'yle çevrilidir.

Severnaya Zemlya 1913 yıllarında önem gördü ve siyasi olarak Rusya'nın Krasnoyarsk bölgesine girmiştir. Severnaya Zemlya'da insan yaşamamaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Burası neredeyse 20. yüzyıla kadar bilinmeyen bir bölgedir. 1810 yılında Martvey Hedenstorm ve Yakov Sannikov tarafından keşfedildi, görüldü.

Ancak burası SSCB'ye katılmış değildi. 1913 yılında katıldı ve SSCB'de yerini aldı.

Buranın üç adadan oluştuğu bilinmiyordu. 1931 yılında Groff Zeppelin tarafından bulundu, jeolojik haritalar çizildi.

Günümüzde Krasnoyarsk Bölge Yasama Meclisi buranın adının Nicholas ||. Kara adını taşımasını istedi ancak bu günümüzde reddedildi.

Bölgenin yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Severnaya Zemlya üç büyük adadan oluşur.

October Revolution[değiştir | kaynağı değiştir]

October Rewletion Türkçesi: Ekim Devrimi.

(Rusça: Остров Октябьской Певолйутсии) (Türkçesi: Ekim Devrimi)

Grubun en büyük adasıdır. Bu adanın alanı 14.170 km²'dir. Ve bununla beraber dünyadaki 56. büyük adadır. Adanın en yüksek tepesi 965 metreyle Karpinsky Dağı'dır. Buranın bitki örtüsü 1930'da keşfedildi.

Adanın bitki örtüsü tundradır yosunlarla kıyılar çevrilidir.

Bu ada Podemya Nehri'yle Bolshaya Nehri, Vavilov ve Albanov buzullarıyla ve Obryvitosya Nehirleriyle çevrilidir.

Bolşevik Adası[değiştir | kaynağı değiştir]

Bolşevik Adası, Rusya.

(Rusça: Остров Болшевик) grubun en güneyinde ikinci büyük adasıdır. Alanı 11.312 km² olarak tahmin ediliyor.

965 metreyle en yüksek noktasıdır. Adanın %30'u buzullarla kaplı olan adanın kıyısında bolca yosun bulunur. Grubun küçük bir adsı olan Ostrov Lishniy adsıyla çevrilidir. Aziz Olga'nın isteğiyle bir diğer adı Syvataya Olga adı verilmiştir.

Pioneer Adası[değiştir | kaynağı değiştir]

Pioneer Adası, Rusya.

Takımadanın üçüncü büyük adasıdır. Pioneer Adası Krupskoy Adası'yla çevrilidir. Adanın da yeni adı Syvataya Tatiana'dır. (Aziz Tatiana)

Flora ve faunası[değiştir | kaynağı değiştir]

Severnaya Zemlya 50 cm seyrek bir bitki örtüsünden oluşur. Bu bölge kısmen bir buz çölüdür. Cerastium ve Saxifraga gibi bitki türleri bulunur. 30'a yakın kuş çeşidi vardır. Karabacaklı küçük martı ve mavi mat martı en çok bulunanlardır. Bunun yanında yaban sıçanı, ren geyiği gibi hayvanlar da barındırır.