Sessizliğin Gürültüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sessizliğin Gürültüsü
Blast of Silence
"Sessizliğin Gürültüsü" (Blast of Silence) filminin sinema afişi
Yönetmen Allen Baron
Yapımcı Merrill S. Brody
Senarist Allen Baron
Waldo Salt (Mel Davenport olarak geçer)
Oyuncular Allen Baron
Molly McCarthy
Larry Tucker
Lionel Stander (Anlatıcı dış ses)
Müzik Meyer Kupferman
Görüntü yönetmeni Merrill S. Brody
Kurgu Merrill S. Brody
Peggy Lawson
Stüdyo Magla Productions
Dağıtıcı Universal Pictures
The Criterion Collection (DVD)
Cinsi Sinema filmi
Türü Suç, gerilim, dram, kara film
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1961
Çıkış tarih(ler)i Nisan 1961, ABD
Süre 77 dakika
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Dil İngilizce
Diğer adları Baby Boy Frankie (Fransa)
Cronaca di un assassinio (İtalya)
Explosion des Schweigens (Almanya)

Sessizliğin Gürültüsü, 1961 ABD yapımı kara filmdir. Özgün adı Blast of Silence olan bu düşük bütçeli bağımsız film, daha önce sadece birkaç televizyon dizisi yönetmiş olan Allen Baron'un ilk sinema filmidir. Allen Baron aynı zamanda filmin senaryosunu yazıp başrolünde de oynamıştır. Aslında filmin başrolü için önce Peter Falk'la anlaşmış olan Baron, Falk'ın daha iyi bir ücretle Murder, Inc. adlı başka bir gangster filminde oynamayı tercih etmesi üzerine ekonomik nedenlerle kendi filminin başrolünde yine kendisi oynamaya karar vermişti.[1] Allen Baron daha sonra da hep televizyonda çalıştı ve yüzlerce ünlü diziyi yönetti. En çok da Çarli'nin Melekleri dizisindeki çalışmalarıyla hatırlanır.[2]

Yeni bir 'iş' alan yalnız bir kiralık katilin hayatındaki birkaç günün anlatıldığı bu suç filminin en belirgin özelliklerinde biri de sinemada pek sık rastlanmayan bir şekilde ikinci şahıs bir dış sesin tüm film boyunca filmin üzerine konuşmasıdır. Anlatıma olağanüstü dramatik bir katkısı olan bu alaycı dış ses Lionel Stander'e aittir ve jenerikte belirtilmemiştir. Bu sese ait monologlar da senaryodan ayrı olarak Waldo Salt tarafından yazılmıştır. Oscar'lı ünlü senarist Waldo Salt o tarihte HUAC'ın kara listesinde olduğu için jenerikte adı Mel Davenport olarak yazılmıştır.[1]

Universal Pictures, bu bağımsız filmin haklarını satın aldıktan sonra bir daha ortaya çıkarmadı. 1990'da San Francisco Kara Film Festivali'nde gösterildiğinde biraz dikkatleri çekmişti. The Criterion Collection şirketi 2008 yılında filmin bir DVD'sini çıkartıncaya kadar neredeyse böyle bir filmin varlığı çokları tarafından unutulmuştu.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Frank Bono (Allen Baron) adında bir kiralık katil Noel haftası sırasında Cleveland'dan New York'a ikinci dereceden bir gangster olan Troiano (Peter H. Clune)'yu ortadan kaldırmak üzere gönderilmiştir. Yalnız, içine kapanık ve pek konuşkan olmayan Frank bu farklı görevi nedeniyle her zamankinden daha temkinli olmak zorundadır. Zaten pek arkadaşı olmayan bu yalnız adam, kurbanını takip ettiği günlerde gereksiz temaslardan kaçınmak ve eşgalini belli etmemek için bir kat daha yalnızlığa gömülür.

Hedefindeki adam Troiano'nun geçici olarak şehir dışına çıkmış olması ona birkaç günlük bir boş zaman kazandırır. Bu boş zaman sırasında yetimhanede birlikte büyüdükleri eski bir arkadaşına rastlar. Arkadaşı onu Lorrie (Molly McCarthy) adında bir kızla tanıştırır. Lorrie Frank'i evine yemeğe davet eder ama işler pek de iyi gitmez ve Frank kendisini daha da yabancılaşmış ve yalnız hisseder. İnsanca ilişkiler kurmak demek Frank'in işinin ve hayatının tehlikeye girmesi demektir, dış sesin de dediği gibi: "Bir katil öldürmezse öldürülür"

Filmin dış sesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde baştan sona kadar bir dış ses filmin üzerine konuşmaktadır. Bu yeni bir buluş değildir. Sinemada, özellikle de kara filmlerde bir dış sesin filmin üzerine konuşmasına oldukça sık rastlanır. Hatta birkaç noir'da olaylar ölmüş olan kahramanın ağzından bile dış ses olarak anlatılmıştır (Örneğin Sunset Bulvarı'nda filmin hemen başında ölmüş olan William Holden bütün hikâyeyi kendi ağzından dış ses olarak anlatır). Ancak "Blast of Silence" da bu dış ses sinemada pek alışılmadık bir şekilde 'ikici şahıs' bir dış sestir ve alaycı bir şekilde doğrudan filmin kahramanına hitab eder, onun aklından geçenleri okur, ona takılır, dalgasını geçer. örneğin: "...bak gene ellerin terliyor..." ya da "...sonunda tekrar evine döndün işte...ve yapayalnızsın..." vb.

Bu dış sesin sahibi aktör Lionel Stander'dır ve o da monologların yazarı gibi HUAC'ın kara listesinde olduğu için jenerikte adı geçmez. Bu sese ait monologlar da senaryodan ayrı olarak Waldo Salt tarafından yazılmıştır. Oscar'lı ünlü senarist Waldo Salt'ın adı ise jenerikte Mel Davenport olarak yazılmıştır. Waldo Salt Midnight Cowboy ve Coming Home gibi filmlerle senaryo yazmayı sürdürdü.[3]

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin başrol oyuncusu Allen Baron kiralık katil Frank Bono'yu canlandırıyor. Allen aynı zamanda filmin hem yönetmeni hem de senaristi.
Oyuncu Rolü
Allen Baron Frank Bono
Lionel Stander Anlatıcı dış ses
Molly McCarthy Lori
Larry Tucker Koca Ralph
Peter H. Clune Troiano
Danny Meehan Petey
Howard Mann Koruma
Charles Creasap Bağlantıyı sağlayan adam
Bill DePrato Joe Boniface

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]