İçeriğe atla

Sermiyan Midyat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sermiyan Midyat
Doğum2 Aralık 1974 (49 yaşında)
Ankara, Türkiye
MeslekOyuncu, yönetmen, senarist
Etkin yıllar1995-günümüz
AileSerhat Midyat (Abisi)

Sermiyan Midyat (d. 2 Aralık 1974, Ankara), Türk oyuncu, yönetmen ve senarist.

Kürt kökenli bir aileye doğan Midyat,[1][2] 2 Aralık 1974'te Ankara'da doğdu. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ilk kadın belediye başkanı Zekiye Midyat'ın torunudur. 1998 yılında sınavla girdiği Nöbetçi Tiyatro'da (Ortaoyuncular) Ferhan Şensoy, Derya Baykal, Rasim Öztekin ve Tuncel Kurtiz'den tiyatro eğitimi aldı. 1993 yılından 1996 yılına kadar Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde akademik tiyatro eğitimi gördü. 1994 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümünde üç yıl okuduktan sonra, ayrılarak İşletme Fakültesine geçiş yaptı. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak görev yaptı. Daha sonra, Haluk Bilginer ve Zuhal Olcay gibi ustalarla çalıştı. 2 ayrı oyunda Oyun Atölyesi'nde oyuncu olarak yer aldı. Birçok dizi ve filmde görev alan Midyat, Emret Komutanım dizisinde Arıza Hamza rolüyle dikkatleri üzerine çekti. 2007 yılında kurduğu Oyunbozan adlı tiyatronun ilk oyunu 9 Ay Son Gün'ü yazıp yönetti. Ayrıca Mustafa Ceceli'nin seslendirdiği Limon Çiçekleri ve Özcan Deniz'in seslendirdiği Kalp Yarası şarkılarının sözleri Sermiyan Midyat'a aittir.

Sahip olduğu ödüller

[değiştir | kaynağı değiştir]

Tiyatro oyunları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryo yazarı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazdığı şarkılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Bu coğrafyada yetişmiş, anası babası, kendisi Kürt bir insanım" Twitter 7 Ağustos 2016. En son 11 Eylül 2016 tarihinde erişildi.
  2. ^ “Okulda Andımız’ı okurdum, eve gelirdim Kürtçe; devreler yanıyor” 20 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Milliyet. 10 Kasım 2013. En son 11 Eylül 2016 tarihinde erişildi.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]