Sergi (Moskova patriği)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mitr sergiy.jpg

Sergi (asıl adı İvan Nikolayeviç Stragorodski [ Rusça: Иван Николаевич Страгоро́дский]/ 23 Ocak 1867, Arzamas, Nijniy Novgorod Guberniyası, Rus Çarlığı-15 Mayıs 1944, Moskova, SSCB), Moskova ve Rus Ortodoks Kilisesi patriği, ilahiyatçı. 1941'deki Alman işgaline karşı verilen mücadeleyi etkin biçimde destekleyerek savaş sonrasında kiliseye önemli ödünler sağlamıştır.

Ortodoks bir rahibin oğluydu. İlahiyat eğitiminden sonra keşiş oldu ve Sergi adını aldı. Çeşitli yerlerde piskoposluk yaptıktan sonra 1917'de Nijni Novgorod metropolitliğine (başpiskopos) getirildi. Ardından Kutsal Sinod'a seçildi. Moskova patriği Tihon'un hapsedilmesi (1922-23) sırasında, yönetim yanlısı Yenilenmiş Kilise (Obnovlençeskaya Tserkov) grubunu destekledi. Ama Tihon'un serbest bırakılmasından (Haziran 1923) sonra bu grubu suçladı ve grupla ilişkilerini kesti. Tihon'un ölümünün (1925) ardından iki yıl sürgünde kaldı. Kısa bir hapislik döneminden sonra Sinod'un Sovyet yönetimiyle dayanışma içinde olduğunu açıklayan bir bildiri yayımlamasını sağladı. Bunun üzerine patriklik yöneticiliğine getirildiyse de Leningrad (bugün Petersburg) metropoliti İosif'in önderliğindeki tutucu grup onun bu konumunu tanımadı.

Sergi II. Dünya Savaşı sırasında, Sovyet tank birlikleri için bağış kampanyaları düzenledi; ayrıca sahra hastaneleri kurulmasına ve evsiz kalanlara barınak sağlanmasına yardımcı oldu. 1943'te Leningrad ve Kiev metropolitleriyle birlikte kilise-devlet ilişkilerini düzeltmek amacıyla Stalin'le görüştü ve sınırlı sayıda din okulu açmak ve sinod toplamak konusunda onun onayını aldı. Sovyet lideri Stalin, 1943 yılı itibariyle 1924′ten beri boş duran Moskova Patriklik makamına Sergi'nin seçilmesini sağlamıştır. Stalin, Sovyet ideolojisine ters düşse bile kilise kurumunu politik manevralarda kullanmış, Rus Ortodoks Kilisesi’ni en azından Yakın Doğu’da ve giderek uluslararası Ortodoks dünyasında prestij kazanabilmesi için kullanmak istemiştir.[1]

8 Eylül 1943'te toplanan sinodda da Moskova ve Rus Ortodoks Kilisesi patriği seçildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]