Serdar Savaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Serdar Savaş
Doğum 1960
Ankara
Eğitim İstanbul Üniversitesi
Meslek

Bayram Serdar Savaş (d. 1960, Ankara), Türk bilim insanı ve siyasetçi.

Kabataş Erkek Lisesinden mezun oldu. İstanbul Üniversitesinde tıp ve hukuk okudu. Londra Ekonomi Okulunda sağlık planlaması ve finansmanı, London School of Hygiene'de epidemiyoloji ve istatistik eğitimi gördü.

Sağlık alanında çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

1987 yılında Adana Sağlık Müdürlüğüne atandı. 1988 yılında Sağlık Bakanlığında Bakan Danışmanı görevine getirildi. Akabinde Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulundu. 1993 yılında Kopenhag'da bulunan Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi'ne getirildi. 1998 yılında Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Başkan Yardımcılığı'na atandı.

2000 yılında Türkiye'ye döndü, Birleşik Sağlık Sistemleri'ni, İleri Tıp Teknolojileri'ni ve GENAR Enstitüsünü kurdu.

Siyasi kişiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 yılında Demokratik Sol Partinin Parti Meclisi'ne seçildi. 2009-2011 yıllları arasında DSP'nin politika geliştirme, dışişleri, Ar-Ge'den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini yürütmüştür. 7 Temmuz 2020 tarihinde bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimi için bağımsız cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıklamıştır.[1]

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "'Her birimiz bir Gandalf olacağız' diyen Dr. Serdar Savaş Cumhurbaşkanlığı'na adaylığını açıkladı: Hz. Muhammed ve Atatürk'ün yaptığını yapacağız". 7 Haziran 2020. Erişim tarihi: 7 Haziran 2020.