İçeriğe atla

Serbest aşk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Serbest aşk

Serbest aşk, evlilik veya uzun süreli ilişkiler tarafından kısıtlanmadan, seçime göre cinsel ilişki kurma düşüncesi veya uygulaması.[1] Serbest aşka inanç, genellikle aynı anda birkaç ilişki içerisinde cinsel ilişkilerin kabul edilebilir ve iyi olduğu inancıdır.[2]

Toplumsal hareket bağlamında serbest aşk, her türlü sevgi formunu kabul eden toplumsal bir hareketi ifade eder. Hareketin ilk amacı devleti evlilik, doğum kontrolü ve zina gibi cinsel konulardan ayırmaktır. Bu tür konuların ilgili kişileri ilgilendirdiğini ve başka hiç kimseyi ilgilendirmediğini savunur.[3] Hareket 19. yüzyılda başladı, ancak özellikle 60'lı yıllarda hippiler ile rastgele cinsel ilişki düşüncesi formuyla gelişim sergiledi.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihsel olarak serbest aşk hareketi, birden fazla cinsel partneri veya kısa süreli cinsel ilişkileri savunmadı. Aksine, özgürce girilen cinsel ilişkilerin kanunla düzenlenmemesi gerektiğini ve ilgili taraflarca istendiğinde başlatılabileceğini veya sonlandırılabileceğini savundu. Serbest aşk geleneğinin çoğu, devlet düzenlemelerinden ve kişisel ilişkilere kilise müdahalesinden özgürlük arayan liberal bir felsefeyi yansıtır. Bu anlayışa göre, yetişkinlerin (veya rıza yaşındaki veya daha büyük kişilerin) serbest birliktelikleri, ister duygusal ister cinsel ilişki olsun, tüm üçüncü şahıslar tarafından saygı duyulması gereken meşru ilişkilerdir. Buna ek olarak, bazı serbest aşk yazarları, hem erkeklerin hem de kadınların sosyal veya yasal kısıtlamalar olmaksızın cinsel zevk alma hakkına sahip olduğunu savundu. Viktorya döneminde bu radikal bir fikirdi. Daha sonra, serbest aşkı radikal toplumsal değişimle ilişkilendiren ve onu yeni bir anti-otoriter, anti-baskıcı duyarlılığın habercisi olarak betimleyen yeni bir tema geliştirildi.[4]

"Seks radikali" terimi genellikle "serbest aşık" terimi ile birbirinin yerine kullanılır.[5] Adları ne olursa olsun, savunucuların iki güçlü inancı vardı: bir ilişkide zorla cinsel aktivite fikrine karşı çıkmak ve bir kadının vücudunu istediği şekilde kullanmasını savunmak.

20. yüzyılın başında, bazı serbest aşk savunucuları, sosyal bir kurum olarak evliliğin duygusal sahiplenmeyi ve psikolojik köleliği özendirdiğini savlayarak evliliğin eleştirisini genişletti.

Serbest aşk ifadesi özellikle 1960'ların ve 1970'lerin karşı kültürüne atıfta bulunularak, popüler imgelemde genellikle rastgele cinsel ilişkiyle özdeşleştirildi.

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "free love". 31 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ekim 2021. 
  2. ^ "free love". 12 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ekim 2021. 
  3. ^ McElroy, Wendy. "The Free Love Movement and Radical Individualism." Libertarian Enterprise .19 (1996): 1.
  4. ^ Dan Jakopovich, Chains of Marriage, Peace News 14 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  5. ^ Mendelman, Lisa (17 Aralık 2019). Modern Sentimentalism: Affect, Irony, and Female Authorship in Interwar America. Oxford studies in American literary history. Oxford: OUP. ss. 197-. ISBN 978-0-19-258971-2. OCLC 1140202743. 25 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2020.