Ser-i Bahlol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Takht-i-Bahi'deki Budist Harabeleri ve Ser-i Bahlol'daki Komşu Şehir Kalıntıları
UNESCO Dünya Mirası
Konum Pakistan
KriterKültürel: iv
Referans140
Tescil1980 (4. oturum)
BölgeAsya-Pasifik

Seri Bahlol (veya Şehri Bahlol veya Sahr-i-Bahlol), Pakistan'ın Hayber-Pahtunhva bölgesindeki Peshawar'ın yaklaşık 70 kilometre kuzeyinde, Takht-i-Bahi yakınlarında yer almaktadır.

Tarihi bir yer olan Seri Bahlol, 1980 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.[1] Site, henüz tam olarak araştırılmamış Buda kalıntılarını içermektedir. Heykeller, bozuk paralar, mutfak eşyaları ve mücevher gibi antik eserler yaygın olarak görülmektedir.[2] Yerel halk, evlerinde ve topraklarında yasa dışı kazı yapmaya devam ederek tarihi anıtlara zarar vermektedir. Yerel antikacılardan bazıları yerel halkı yanlış yönlendirmekte ve onları yasa dışı kazılara dahil etmeye teşvik etmektedir.

"Seri Bahlol" sözcüğü çeşitli kişiler tarafından farklı şekillerde açıklanmıştır. Bununla birlikte yöre halkı, bunun Hintçe efendi anlamına gelen Seri ve bir siyasi liderin adı olan Bahloldan geldiğine inanmaktadır. Ancak, Seri Bahlol ismi Seri Bahlol köyü kadar yaşlı değildir. Köy, yaklaşık 3.000 yıl önce inşa edilmiş, gelişmiş bir taş duvarla korunan bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Duvar çeşitli yerlerde hasar görmüş olmasına karşın, birçok yerde görülebilmektedir. Köy, yerel halkın tarımı uyguladığı verimli topraklarla çevrilidir. Son birkaç yıldır hızlı nüfus artışı tarım arazisine zarar vermiş ve gıda güvenliğine risk oluşturmaya başlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2017. 
  2. ^ Hassan Dani, Dr: The Peshawar