İçeriğe atla

Seongjong (Koryo)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Seongjong
Koryo kralı
Hüküm süresiMS 981-997
Önce gelenGyeongjong
Sonra gelenMokjong
Doğum15 Ocak MS 961
Gaegyeong, Koryo
Ölüm9 Kasım MS 997
Gaegyeong, Koryo
HanedanWang

Seongjong (Korece성종, 成宗; 15 Ocak MS 961-9 Kasım MS 997), Kore'de Koryo Hanedanı'nın altıncı kralıdır. Saltanatı MS 981'den MS 997 yılında ölümüne kadar sürmüştür.

Seongjong, tahta çıktıktan sonra, ilk başta yerel lordlara müdahale etmemekle ve Silla aristokrasisini yatıştırmakla yetindi. Seongjong, Silla kraliyet boyundan bir kadınla evlendi.

982'de Seongjong, Konfüçyüsçü bilgin Choe Seung-ro tarafından yazılan bir anıtta önerileri kabul etti ve Konfüçyüs tarzı bir hükûmet kurmaya başladı. Choe Seung-ro, Seongjong'un Koryo'nun Taejo'dan miras kalan dördüncü kral Gwangjong'un reformlarını tamamlayabileceğini önerdi. Taejo, ideal İmparatorun çiftçilerin acılarını anlaması ve onların zahmetlerini doğrudan yaşaması gerektiğini belirten Konfüçyüsçü Tarih Klasiği'ni vurgulamıştı. Seongjong bu ilkeyi takip etti ve bölge yetkililerinin merkezi hükûmet tarafından atandığı ve özel mülkiyete ait tüm silahların toplanarak tarım aletlerine dönüştürüldüğü bir politika oluşturdu.

Seongjong, Koryo devletini merkezi bir Konfüçyüs monarşisi olarak kurmaya başladı. 983'te, Koryo döneminin geri kalanının çoğunda geçerli olan idari bölümler olan 12 mok'luk sistemi kurdu ve taşra aristokrasisini ulusa entegre etmenin bir aracı olarak yerel eğitimi denetlemek için her mok'a bilgili adamlar gönderdi. Ülke aristokratlarının yetenekli oğulları, memuriyet sınavlarını geçebilmeleri ve başkentteki resmi hükûmet görevlerine atanabilmeleri için eğitildi.

Birinci Koryo-Hıtay Savaşı, MS 993 tarihinde Seongjong'un hükümdarlığı döneminde gerçekleşti.

MS 995 Eylül'ünde ülke ilk kez on vilayete ayrıldı.

MS 997 tarihinde Seongjong bir hastalıktan dolayı öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Lee, K.-b. (1984). A new history of Korea. Tr. by E.W. Wagner & E.J. Schulz, based on the Korean rev. ed. of 1979. Seoul: Ilchogak. 89-337-0204-0.
Seongjong (Koryo)
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Gyeongjong
Koryo kralı
MS 981-997
Sonra gelen:
Mokjong