İçeriğe atla

Sentil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sentil

Sentil, aralık genişliklerini ölçmeye yarayan bir alettir. Sentiller genellikle iki parça arasındaki boşluğu ölçmek için mühendislikte kullanılırlar.[1]

Farklı kalınlıklarda ve ölçüleri her bir parçası üzerine yazılmış küçük boylarda çelik parçalardan oluşurlar. Yeterince esnektirler, hatta aynı eksende olsalar dâhi, birkaçı bir araya getirilip orta değerler ölçülebilir. Yaygın olarak imparatorluk birimleri (genellikle inçin binde biri olarak ölçülür) ve metrik sistem (genellikle milimetrenin yüzde biri olarak ölçülür) olmak üzere iki takıma sahiptir.

Düz bıçaklar yerine belirli çapta telli benzer bir alet bujilerdeki boşluğu doğru boyuta ayarlamak için kullanılır; bu, doğru boyuttaki ölçeğin aralığa girene kadar yükseltilmesi ve düşürülmesiyle yapılır.[2]

Çelik uzunluklar keskin uçları olmadığı hâlde bazen bıçaklar olarak da adlandırılır.

Sentil çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Konik sentil[değiştir | kaynağı değiştir]

Konik (üstte) ve paralel (altta) sentiller

Konik sentil paralelin aksine konik biçimlidir. Ölçek bıçağı sabit kalınlıktadır ve her iki tipteki ölçek de benzer şekilde kullanılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Webster, Jay (2000). "3". Outdoor Power Equipment (Illustrated bas.). Cengage Learning. s. 40. ISBN 978-0-7668-1391-5. 
  2. ^ Vidler, Douglas; Knowles, Don (2003). Today's Technician: Automotive Engine Performance (3, illustrated bas.). Cengage Learning. s. 36. ISBN 978-0-7668-4864-1.