Senkron motor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Analog saatlerde kullanılan minyatür senkron motor. Rotor sabit mıknatıstan yapılmıştır.
Bütünleşik kademeli vites kutusu ile bir mikrodalga fırının küçük senkron motoru

Bir senkron elektrik motoru, sabit durum'da[1] milin dönüşü besleme akımının frekans ile senkronize edildiği bir AC elektrik motoru’dur; dönüş periyodu tam olarak AC çevrimlerinin tam sayısına eşittir.

Senkron motorlar, hat akımının salınımları ile zamanla dönen bir manyetik alan oluşturan motorun stator’unda çok fazlı AC elektromıknatıs'ları içerir.

Sabit mıknatıslı veya elektromıknatıslı rotor, stator alanıyla aynı hızda adım adım döner ve sonuçta herhangi bir AC motorun ikinci eşzamanlı dönen mıknatıs alanını gerçekleştirir. Senkron motor, hem rotor hem de stator üzerinde bağımsız olarak uyarılan çok fazlı AC elektromıknatıslarla besleniyorsa çift beslemeli denilir.[2]

Senkron motor ve asenkron motor en çok kullanılan AC motor tipleridir. İki tip arasındaki fark, senkron motorun rotorun manyetik alanını oluşturmak için akım indüksiyonuna dayanmadığı için hat frekansına kilitli hızda dönmesidir. Buna karşılık, asenkron motor kayma gerektirir: rotor sargısında akımı indüklemek için rotor, AC değişimlerinden biraz daha yavaş dönmelidir. Küçük senkron motorlar, motorun hassas bir hızda dönmesi gerektiği senkron saatler, cihaz zamanlayıcıları, teypler ve hassas servomekanizmalar gibi çeşitli zamanlama uygulamalarında kullanılır. Hız doğruluğu, birbirine bağlı büyük şebeke sistemlerinde dikkatle kontrol edilen şebeke güç hat frekansı ile aynıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Fitzgerald, A. E.; Charles Kingsley Jr.; Alexander Kusko (1972). "Chapter 6, Synchronous machines, steady state". Electric Machinery, 3rd Ed. ABD: McGraw-Hill. ss. 283-330. Library of Congress Catalog No. 70-137126. 
  2. ^ "Permanent Magnet Synchronous Motor". 25 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2022.