Senegambiya Konfederasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Senegambiya Konfederasyonu
Confédération Sénégambiens

 

1 Şubat 1982
–30 Eylül 1989

 

Batı Afrika'da Senegambiya'nın konumu
  Senegal      
Başkent Dakar
Dil(ler) Wolof
Yönetim Konfederasyon
Tarihi
 - Konfederasyon 1982
 - Dağılma 1989

Senegambiya Konfederasyonu, Afrika kıtasının batısında Senegal ile Gambiya devletlerinin 1982 ile 1989 yılları arasında kısa bir süre oluşturduğu konfederasyon. Konfederasyon kurulmasındaki amaç iki ülke arasındaki işbirliğini daha fazla teşvik etmekti.

Fransa ile İngiltere'nin aynı bölge üzerinde kurdukları iki ayrı sömürge sisteminin parçası olan devletler, bağımsızlıklarını kazanması neticesinde kendi özgür sınırlarına kavuşmuştur. Gambiya'nın Gambiya Nehri boyunca kurulması ve kıyı kesimi hariç tamamen Senegal ile çevrelenmiş olması iki ülke arasındaki ticari ilişkileri kuvvetlendirmiştir. Her iki ülkede de var olan ortak etnik grupların olası bir sıkıntıda rejimi tehlikeye düşürecek girişimlerde bulunabilme olasılığı iki ülke ortak hareket etme gerekliliğini ortaya koymaktaydı.

1981 yılında Gambiya'da gerçekleştirilen askeri darbe sonrası daha da artan bu gereklilik, tarafların 12 Aralık 1981 tarihinde imzaladıkları anlaşma ile belgelenmiştir. Bu anlaşma gereği her iki ülkede askeri güçlerini birleştirecek, aynı birleşim para biriminde ve ticaret alanında da kendini gösterecekti. Anlaşma gereği atılan imzalar 1 Şubat 1982 tarihinde yürürlüğe konmuş ve Konfederasyon resmen kurulmuştur. Konfederasyonun resmi meclis dili Wolof dili olarak belirlenmiş, başkent ise Senegal'in başkenti Dakar olmuştur. İki ülkenin devlet başkanlarının ayrı olarak seçildiği ve birbirlerinin iç işlerine karışmayıp dış politika koordinasyonunun denendiği bir yapı oluşturulmuştur.

Konfederasyon sağlanmasına rağmen yıllar içerisinde Senegal'in Gambiya'ya tümüyle Senegal devleti altında birleşme isteğini iletmesi ve bu yönde baskı yapması neticesinde, Gambiya bağımsızlığını kaybetmemek adına konfederasyondan çıkma kararı almıştır. 30 Eylül 1989 tarihinde resmi olarak Gambiya'nın ayrılması ile konfederasyon dağılmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]