Senegal bişiri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Senegal bişiri
Polypterus senegalus senegalus.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Actinopterygii
(Işınsal yüzgeçliler)
Takım: Polypteriformes
Familya: Polypteridae
Cins: Polypterus
Tür: P. senegalus
Binominal adı
Polypterus senegalus
Cuvier, 1829

Senegal bişiri, Gri bişir veya Dinozor bişir (Polypterus senegalus), Polypteridae familyasından anavatanı Senegal olan bir tatlı su balığı türü.

Genel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yılanımsı gövdesi ve ayaklara benzeyen yüzgeçleri ile diğer balıklardan görünüm olarak oldukça farklıdır. İlginç anatomik yapısının yanında, zor koşullarda hayatta kalabilen bir canlıdır. Su dışında kaldığı zamanlar derisi ıslak kalabildiği sürece yaşamla olan savaşına devam eder.

Açık yüzme alanlarını seven bu balık türü iyi bir avcıdır ve yutabileceği boyuttaki balıkları kolayca avlar. Avını yerken insanlar gibi baş tarafını yukarı aşağı sallayarak ve çiğneyerek çok ilginç bir görüntü oluşturur.

Akvaryumda[değiştir | kaynağı değiştir]

Senegal bişiri dünya çapında uzman akvaristler tarafından oldukça sevilen bir balıktır. Karma akvaryumlarda yiyebileceği türdeki balıklar için tehlike arz ettiğinden tek tür bakılmalıdır. Geniş yüzme alanına sahip en az 100 lt'lik akvaryumlarda bakılması gereken bu balık, canlı yemlerin yanı sıra zarı sıyrılmış tavuk ciğerine bayılır. Hazmedebileceği türden taze ciğer gibi etlere hayır demez. Ancak bu beslenme diyeti sürekli olmamalıdır. Balıkta iç parazite yol açabilir. Bu yüzden genellikle kaliteli bir kuru dip yemi ile beslenmeli, ara sıra kurutulmuş karides ya da ciğer gibi et türlerinden yiyebileceği miktarda verilmelidir. Saklanabileceği kovuklarda uzun süre vakit geçiren bu balık yoğun ve güçlü ışıktan haz etmez, doğadaki ortamı model alınarak loş bir ışıkta beslenmelidir.

Zırhı[değiştir | kaynağı değiştir]

Senegal bişiri araştırmaların gösterdiği bulgulara göre olağanüstü bir zırha sahiptir. Uzmanlarca yapılan incelemede bu balığın pullarının dört katmandan oluştuğu; ve bu dört katmanın birbiri ile olağanüstü nitelikte bir yapıda birleştiği görülmüştür. Bu da bu balığı olası tehlikelerden korumaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Senegal bişiri ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Senegal bişiri ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.