Senegal çalı bebeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Senegal çalı bebeği
Senegal çalı bebeğinin 1883 yılında çizilmiş bir ilüstrasyonu.
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)[1]
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
Takım: Primates
Alt takım: Strepsirrhini
Familya: Galagidae
Cins: Galago
Tür: G. senegalensis
İkili adlandırma
Galago senegalensis
É. Geoffroy, 1796
  Senegal çalı bebeğinin dağılımı
  Muhtemelen yaşadığı yerler

Senegal çalı bebeği (Galago senegalensis), Galagogiller familyasından, küçük, gececil bir primattır.

"Çalı bebeği" adı, hayvanların çığlıklarından veya görünümlerinden gelebilir. Çevik atlayıcılardır ve dallar boyunca hızla koşarlar. Sahra'nın güneyindeki Afrika'da ve Zanzibar da dahil olmak üzere yakın adalarda yaşıyorlar. Kuru ormanlık bölgelerde ve savan bölgelerinde yaşama eğilimindedirler. Gümüşi griden koyu kahverengiye kadar değişen yünlü kalın kürklü küçük primatlardır (130 mm ve 95 - 300 gram). Onlara iyi bir gece görüşü sağlayan iri gözleri vardır; güçlü arka bacaklar; ve dengelemelerine yardımcı olan uzun kuyruklar. Kulakları, geceleri böcek avlarken işitmelerine yardımcı olmak için ayrı ayrı bükülebilen dört bölümden oluşur. Her yerde yaşayan diyetleri, kuşlar ve böcekler, meyveler, tohumlar, çiçekler, yumurtalar, fındıklar ve ağaç sakızları dahil olmak üzere diğer küçük hayvanların bir karışımıdır.

Tokyo'daki bir akvaryumda, bir Senegalli çalı bebeği dikkatle etrafına bakıyor.

Senegal galagosu, yağmurların başında (Kasım) ve sonunda (Şubat) yılda iki kez ürer. Çok eşlidirler ve dişiler yavrularını yapraklardan yapılmış yuvalarda büyütürler. Her çöpte 1 - 2 bebekleri vardır, gebelik süresi 110 - 120 gündür. Bush bebekleri yarı kapalı gözlerle doğarlar, bağımsız hareket edemezler. Birkaç gün sonra anne bebeği ağzında taşır ve beslenirken uygun dallara bırakır.

Yetişkin dişiler bölgeleri korur, ancak onları yavrularıyla paylaşır. Erkekler ergenlikten sonra annelerinin bölgelerini terk eder, ancak dişiler kalır ve yakın akraba dişilerden ve olgunlaşmamış yavrularından oluşan sosyal gruplar oluşturur. Yetişkin erkekler, kadın sosyal gruplarınınkiyle örtüşen ayrı bölgeleri korur; genellikle, bir bölgedeki tüm dişilerle bir yetişkin erkek çiftleşir. Bu tür bölgeleri kurmamış erkekler bazen küçük bekar grupları oluştururlar.

Çalı bebekleri hem birbirlerine seslenerek hem de idrarlarıyla yollarını işaretleyerek iletişim kurarlar. Gecenin sonunda, grup üyeleri özel bir toplanma çağrısı kullanır ve yapraklardan yapılmış bir yuvada, bir grup dalda veya bir ağaçtaki bir delikte uyumak için toplanır.

Sempanzeler tarafından avlanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Prag Hayvanat Bahçesi'nde

Batılı şempanzelerle ilgili yakın zamanda yapılan bir araştırma, yerel şempanzelerin moda mızrakları kullanarak Senegal çalı bebeklerini avladığını ortaya çıkardı.[2] Çalışma sırasında şempanzelerin, bir çalı bebeğinin makul bir şekilde uyumasının beklenebileceği oyuklar aradıkları gözlemlendi. Böyle bir tünek bulunduğunda, şempanzeler yakındaki bir ağaçtan bir dal kırdı ve dişlerini kullanarak ucu keskinleştirdi. Daha sonra hızla ve tekrar tekrar tüneklere saplanırlardı. Bir süre bıçakladıktan sonra tahta mızrağı çıkardılar ve muhtemelen kan arayan ucunu tattılar veya kokladılar. Başarı bu şekilde onaylandıktan sonra, tüneklere ulaştılar veya tüneklerini parçaladılar, çalı bebeğinin cesedini aldılar ve yediler.

Bu yöntemin yirmi iki denemede bir kez başarılı olduğu gözlemlenmiş olsa da, küçük memelileri kovalamak ve kafataslarını yakındaki bir kayada kırmak için kullanılan geleneksel yöntemden daha enerji verimlidir.[3]

Alt türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Senegal çalı bebeği'nin dört alt türü vardır:

  • Galago senegalensis senegalensis
  • Galago senegalensis braccatus
  • Galago senegalensis sotikae
  • Galago senegalensis dunni

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ University), Magdalena Svensson (Oxford Brookes; Program), Yvonne de Jong (Eastern Africa Primate Diversity and Conservation; Andrew Perkin (Tanzania Forest Conservation Group and Nocturnal Primate Research Group, Dar es Salaam; Program), Thomas Butynski (Bioko Biodiversity Protection (23 Nisan 2016). "IUCN Red List of Threatened Species: Galago senegalensis". IUCN Red List of Threatened Species. 28 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2021. 
  2. ^ "FOXNews.com - Killer Chimps Make Spears, Hunt Bushbabies - Science News | Science & Technology | Technology News". 3 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2021. 
  3. ^ "Scientists: Chimps hunt prey with spears - LiveScience - nbcnews.com". 10 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2021.