Sen Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.07, 9 Aralık 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17917306 numaralı sürüm (→‎top: düzeltme AWB ile)
Sen Nehri
Sen Nehri havzası
Sen Nehri havzası
{{{harita_başlık}}}
{{{harita_başlık}}}
Kaynak Burgonya
Ağız Manş Denizi
Havza ülkeleri Fransa
Uzunluk 776 km
Kaynak rakımı 471 m
Havza alanı 78,650 km²
Wikimedia Commons

Sen Nehri, (Fransızca: La Seine) kuzeybatı Fransa'da önemli bir akarsu. Fransa'nın ikinci en uzun nehridir. Burgonya'dan doğar ve Manş Denizi'ne Le Havre yakınlarında dökülür. 776 km uzunluğundaki nehrin debisi ortalama 500 m³/s'dir.

Eyfel Kulesi' Sen Nehri'nin görünümü

Paris'in ortasındaki adalarda (Île de la Cité ve Île Saint-Louis) ve iki kıyısına kurulduğu bu nehir, turistik açıdan da önemlidir.Sen nehri iki şehri ortadan ayırmaktadır Açık deniz gemileri Sen'in aşağı çığırı üzerindeki Rouen'e kadar yol alabilmektedir. Sen Irmağı Meuse (Maaş), Schelde, Ren ve Rhöne gibi Avrupa'nın öteki önemli ırmakla­rına çeşitli kanallarla bağlanmıştır. Bu yüzden de Fransa'nın en önemli suyoludur.

Sen Nehri'nin sol kıyısı (güney kıyısı) nın panoramik görünümü. Soldan sağa: Passerelle Simone-de-Beauvoir, Bibliothèque nationale de France'nın Tolbiac sitesi, MK2 Bibliothèque sinema salonu, Pont de Bercy görülmektedir (13. arrondissement, Paris, 2007).