Semtex

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Semtex ve diğer plastik patlayıcılar

Semtex, Çek kimyager Stanislav Brebera tarafından 1960'larda RDX, PETN, bağlayıcılar ve stabilizatörleri kullanarak elde edilmiş çok güçlü bir plastik patlayıcıdır. Vietnam savaşı sırasında tonlarca Semtex Kuzey Vietnam ordusuna satılmıştır. Ancak Semtex'in en büyük alıcısı Libya'dır. 1975 ile 1981 arasında Libya yaklaşık 700 ton Semtex satın almıştır.

21 Aralık 1988'de 103 nolu seferi yapan Pan Am uçağı İskoçya civarındaki Lockerbie'ye düştü ve 270 kişinin ölümüne neden oldu. Yapılan araştırmada uçağın bir kaset çalıcının içine yerleştirilmiş 300 gram civarında semtex ile düşürüldüğü ortaya çıktı. Bu olaydan önce Semtex çok az bilinen bir patlayıcı türüydü.

Semtex ismi Semtin ve Explosia kelimelerinden oluturulmuştur. Günümüzde iki şekilde kullanılmaktadır. Birincisi Semtex 1A adıyla bilinen ve yıkım işlerinde kullanılan kırmızı tuğla formundadır. İkincisi ise özellikle torpido gövdeleri gibi yüksek basınç altında dayanıklılık gerektiren ortamlar için kullanılan çeliğin sertleştirilmesinde kullanılan ince levhalar şeklinde satılan Semtex 10SE dir.

Kokusuz ve çok uzun ömürlü olması nedeniyle terör saldırılarında sıklıkla kullanılmıştır. Son dönemde aramalarda kolay bulunabilmesi için özel bir koku ve metal alaşımlar eklenmiş ve raf ömrü azaltılmıştır.