Selimiye, Altıeylül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Selimiye, Balıkesir sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Selimiye
—  Köy  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Merkez
Nüfus (2007)
 - Toplam 624
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 266
İl plaka kodu 10
Posta kodu 10000
İnternet sitesi:

Selimiye Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Selimiye Köyü sakinleri macırdır (muhacirdir) ya da yeni tabirle Bulgaristan göçmeni. Tarih'te 93 Harbi diye geçen 1877-1878 Osmanlı Rus savaşı sırasında şimdi Bulgaristan sınırları içinde kalan Kırcaali'nin Hasköy isimli bir köyünden gelmişlerdir. Köy sakinlerinden bir kısmının Osmanlı İmparatorluğu zamanında Konya Beyşehir ya da Karaman tarafından Balkanlara göç ettirildiği iddia edilir.

Köy adı göç esnasında Edirne Selimiye Camii ve Külliyesinde konaklatıldıkları için bu gurubun yerleştirildiği köye Selimiye ismi verilmiştir. Köyün ilk yerleştiği ve şu an baraj(İkizcetepeler Barajı) altında kalmış olan topraklar kalsiyum içerdiği için beyaz renktedir.Bundan dolayı bu bölgeye 'Bozyer'de denilmiş ve aynı zamanda köyün gayrı resmi adı olarak kullanılagelmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Hıdrellez Şenlikleri eskiden(6 Mayıs) Sarıyer(Sarıyar) isimli mesire alanında yapılmaktaydı ancak DSİ'nin İkizcetepeler Barajı çevresini düzenleyp piknik ve mesire alanı haline getirmesinden sonra çevre belde ve köylerinde katılımıyla burada yapılmaktadır.Ayrıca İkizcetepeler Barajında balıkta tutulmaktadır.

Köy alanı geçmişten günümüze bir geçiş noktası olması nedeniyle köyde Ceneviz kolonisi aktarma merkezi ve ileriki tarihlerde Roma ve Bizanslılarca kontrol noktası olarak kullanılan bir adet kale bulunmaktadır.

YEMEK

Erik Aşı; Kuru erikler üzerini aşacak şekilde suyla akşamdan ıslanır. Erikler pişene kadar kaynatılır. Tadlandırmak için şeker konularak kıvamı ve tadı arttırılır. Soğutulmuş olarak yufka pidesiyle birlikte sunulur.

Çiğdem oldu

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.Köy, İkizcetepeler Barajı, Taşköy ve Pamukçu Beldesi ve Çiçekpınar köyleri arasında; Balıkesir'e 18 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 654
2000 772
1997 695

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.İkizcetepeler barajının yapılmasıyla tarım alanları su altında kalmıs,bu nedenle hayvancılık biraz daha one cıkmıs durumdadır.

Köyde tarımsal ürünler olarak buğday,nohut,bamya,kavun vb.yetiştirilir.Eskiye nazaran tarımsal ürünlerdeki çesitlilik azalmıstır.Bununda en büyük nedeni İkizcetepeler barajının yapımasıyla tarım alanlarının azalmasıdır.Hayvancılık ve tarımın yanı sıra köyde bulunan balıkçılık kooperatifi izniyle İkizcetepeler barajından balık tutulmaktadır. Aynalı sazan, gibrin, akbalık (yılancık), sazan (kasna), gümüş (İsrail sazanı), karabalık cinsi balıklar tutulmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu var ve faaldir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy Balıkesir-İzmir karayolu kenarında bulunmaktadır. Köyde sağlık ocağı bulunmamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]