Selahattin Özgündüz

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Selahattin Özgündüz (1957, Iğdır), Türkiye'de çoğunluğu Iğdırlı olan bir grup Caferi tarafından lider kabul edilir. Liderliği resmi veya şerî bir seçim ile belirlenmemiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Selahattin Özgündüz, 1957 yılında Iğdır ili Tuzluca ilçesinde doğdu. Çocukluk yıllarından itibaren İslami konulara büyük ilgi duyan Özgündüz, dini eğitim almaya yöneldi ve Kuran-ı Kerim'i öğrendikten sonra Farsça ve temel İslami eğitim almak üzere Iğdır'ın Yaycı köyünde bulunan Ahund Emrah'ın yanında gitti. Orada Farsçayı öğrenen Özgündüz, yine zamanın büyük âlimlerinden olan Hacı Molla Muhammed'den eğitim aldı. Daha sonra bir süre de İran'da öğrenim gören Özgündüz, bu ülkede oturma izni alamayınca Irak'ın Necef'ül Eşref kentine yerleşti. Sarf ve Nahiv Usûlü'l-fıkh - Felsefe, Kelam, Tefsir ve Tarih konularında eğitim gördü. Siyasetçi Ali Özgündüz'ün kuzenidir.

Öğrenim dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Selahattin Özgündüz, eğitim süresince genel derslere katılmaktan ziyade bazı üstatlardan dersler almayı tercih ederek, konular üzerinde daha çok tartışma fırsatları buldu. Zamanın en büyük fakihi ve taklit mercii olan merhum Ayetullah'ul-Uzma Seyyid Ebulkasım Hoi, Ayetullah Seyyid Ruhullah Humeyni, Ayetullah Seyyid Abdullah Şirazi gibi fakihlerin derslerine katılarak buradaki ilmi müzakerelerden faydalandı.

Türkiye'ye dönüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'ye döndüğünde Iğdır'ın değişik köy ve ilçelerinde görev yapan Özgündüz, buradan Ağrı'nın Taşlıçay ilçesine geçti. Özgündüz, İstanbul'dan gelen davet üzerine Halkalı'ya yerleşerek 1978 yılında Zeynebiye hareketini başlatmış oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Zeynebiye.com da yer alan biyografisi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]