Selâm-i Şah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Selâm-i Şah
Türkçe: Kraliyete Selam
Label of salam-e shah 1910.jpg
1910 yılında İstanbul'da kaydedilen plak.

İran İran
Ulusal Marşı

Diğer ismi Farsça
Beste Alfred Jean Baptiste Lemaire
Siyaveş Beyzai (Revizyon)
Kabul tarihi 1873
İptal tarihi 1909

Selâm-i Şah (Farsça: سلام شاه, "Kraliyete Selam"), 1873-1909 yılları arasında İran'ın kraliyet ve millî marşı.

1873'te Nasıreddin Şah'ın emri üzerine Alfred Jean Baptiste Lemaire tarafından bestelendi.[1][2] Hiçbir şarkı sözü yoktu. Selâm-i Şah, Nasıreddin Şah, Muzaffereddin Şah ve Muhammed Ali Şah dönemlerinde resmi törenlerde çalındı. Ayrıca, Nasıreddin Şah ve Muzaffereddin Şah'ın Avrupa turları sırasında İran millî marşı olarak çalındı. 1909'da Muhammed Ali Şah'ın tahtını oğluna devretmesinden sonra marş kaldırıldı[3] ve 1914'te oğlu ve halefi Ahmed Şah Kaçar'ın taç giymesinden sonra, İran'ın millî marşı olarak kabul edildi.

Yeni versiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

İranlı besteci Siyaveş Beyzai tarafından yeniden düzenlendi. Giriş, orta ve kapanış bölümü Siyaveş Beyzai tarafından da oluşturulmuştur. İran Melal Orkestrası'nın lideri Peyman Sultani, Bijan Taraki'den eski millî marş için şarkı sözü yazmasını istedi. Marşın bu yeni versiyonu Ekim 2005'te İran Melal Orkestrası tarafından icra edildi. Bu versiyonun şarkıcısı Salar Akili'dir. "Irâne Javân" ("ايران جوان"), Türkçe "Genç İran" anlamına gelir. "Vatanım" anlamına gelen "Vatanam" ("وطنم") olarak da bilinir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Advielle, Victor (Şubat 1974). Translated by Hossein-Ali Mallah. "La Musique chez les Persans en 1885". Honar o mardom (Art and people) (Farsça). Tehran, Iran: Culture and art ministry of Iran. Erişim tarihi: 11 Nisan 2017.  Bilinmeyen parametre |trans_title= görmezden gelindi (yardım)
  2. ^ Piemontese, Angelo M. (1974). Translated by Khosrow Fanian. "An Italian Source for the History of Qāǧār Persia: the Reports of General Enrico Andreini (1871-1886)". Barrasihaye tarikhi (Historical studies) (Farsça). Tehran, Iran: Staff of Iranian armed forces - Committee of military history. Erişim tarihi: 11 Nisan 2017.  Bilinmeyen parametre |trans_title= görmezden gelindi (yardım)
  3. ^ Khaleqi, Ruhollah (1998). Sargozaghte musiqiye Iran (Farsça). Tehran, Iran: Safi-Ali Shah. ISBN 964-5626-22-6.  Bilinmeyen parametre |trans_title= görmezden gelindi (yardım)