Seksen Günde Devriâlem

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Seksen Günde Devriâlem
Le tour du monde en quatre-vingts jours
Verne Tour du Monde.jpg
1873 yılındaki ilk baskısının kapak resmi
Yazar Jules Verne
Çevirmen Ahmed İhsan
Ülke Fransa
Dil Fransızca
Tür Macera romanı
Yayım 30 Ocak 1873 (özgün)
1895 (Türkçe)
Yayımcı Pierre-Jules Hetzel
Sayfa 204 (Türkçe)
OCLC 65813505
'Les Voyages Extraordinaires #11 serisi
Kürkler Ülkesi Seksen Günde Devriâlem Esrarlı Ada

Seksen Günde Devriâlem ya da Seksen Günde Dünya Gezisi (Fransızca: Le tour du monde en quatre-vingts jours), Jules Verne'in yazdığı ve ilk kez 1872 yılında yayımlanan bir macera romanıdır. Verne'in en başarılı eserlerinden biri olarak bilinir. Türkçede farklı yayınevleri tarafından 80 Günde Dünya Gezisi, 80 Günde Dünya Turu gibi farklı adlarla da yayımlandı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Phileas Fogg, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir. Son derece düzenli bir hayat sürer. Titiz ve dakik yaşayan biridir. Bir gün, üyesi olduğu “Londra Bilim Kulübü”nde, gerçekleştirilmesi imkânsız gibi görünen bir konuda, servetini ortaya koyarak iddiaya girer: Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır. hem de hava yolu kullanmadan. önceden hiçbir ayarlama ve planlama yapmadan dolaşacaktır.

Fogg, tek bir gecikme ya da tek bir aksilik sonucu her şeyini kaybetmesine neden olacak bu imkânsız yolculuğa yardımcısı eşliğinde koyulur. türlü zorluklarla karşılaşırlar. yolculukları sırasında değişik ülkelere uğrarlar. kimi zaman fil sırtında, kimi zaman tren ya da gemiyle yolculuk ederler. İddia sonucu giriştikleri bu yolculuk zaman zaman da heyecan dolu bir kaçışa dönüşür. Çünkü peşlerine bir kadını yakmak isteyen insanlar düşer. Phileas Fogg ve yardımcısı bu kadınla kaçar. Ayrıca bir polis hafiyesinden kaçmaktadır. Çünkü bu polis Phileas Fogg'un bir bankayı soyduğuna inanmaktadır. Ama sonra bunun yanlış olduğu ortaya çıkar. Böylelikle 80 günde bu yolculuğu bitirmiştir. Fakat bitiremediğini sanarak evde durmuştur. Ama yardımcısı sayesinde saat farkını anlayıp zenginliğine zenginlik katmıştır. Ve birlikte kaçtığı kadınla evlenir ve mutlu bir hayat sürer.

Öngörülen gezi programı[değiştir | kaynağı değiştir]

Jules Verne'in kitabının ilk baskısında yer alan haritada gezinin güzergâhı.
Etap Süre Vasıta
Londra'dan Süveyş'e 7 günde tren ve gemi
Süveyş'ten Bombay'a 13 günde gemi
Bombay'dan Kalküta'ya 3 günde tren ve fil sırtında
Kalküta'dan Hong Kong'a 13 günde gemi
Hong Kong'dan Yokohama'ya 6 günde gemi
Yokohama'dan San Fransisko'ya 22 günde gemi
San Fransisko'dan New York'a 6 günde tren
New York'tan Londra'ya 10 günde gemi ve tren
Toplam süre 80 gün