Sekikışla, Zile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sekikışla
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Zile
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 128
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60400

Sekikışla, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi:Bu köy halkı daha önceleri göçebe hayatı sürmekte iken YILDIZ DAĞI'na yayalaya giderlermiş ve kışın da köyün bulunduğu yere kışlamaya gelirlermiş.SEKİ:Yüksek basamak demektir.KIŞLA:Kışlanacak yer anlamına.SEKİKIŞLA da yüksekteki kışlık yer.Köyün o zamanki durumuna göre kışın yamaçta orman içinde yaptıkları toprağa oyma barınaklarda yaşarlarmış. Ertan oğulları ve Karslı oğulları tarafından kurulmuştur

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Sekikışla köyü gelenek ve görenekleriyle, bozulmaya karşı direnen Anadolu köylerinden biridir. Köyde gelenekler ve görenekler devam etmektedir. Kız kaçırma olayları pek görülmemektedir. Büyüklere hürmet, küçüklere şefkat ve sevgi eskiden olduğu gibi devam edegelmiştir. Nişan ve düğünlerde teknolojinin bazı nimetlerinden yararlanılsa da düğünler davul ve zurna eşliğinde yapılmaktadır. Perşembeden başlayan düğünler pazar günü gelin almaya kadar devam eder. Perşembe akşamı bayrak dikme, cuma akşamı kız evinde kına gecesi ve cumartesi günü erkek evinde misafirlere düğün yemeği verilir. Köyde akrabalık bağları kuvvetlidir. Hemen hemen köydeki herkes birbiriyle kız alıp vermeden dolayı akraba sayılır. Köyde helle çorbası meşhurdur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 105 km, Zile ilçesine 35 km uzaklıktadır. köy dağın kuzey eteklerine kurulmuş olup, güneyde yaraş köyü, batıda haremikışla, doğuda ise narlıkışla ile komşudur. Kuzeyinde ise geniş bir vadi bulunur. Bu vadiden çekerek ırmağı geçmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 128
1997 113

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarımda en fazla kurusoğan ve şeker pancarı ekimi yapılır. Bunun yanında buğday, arpa, nohut, mercimek ve bahçe tarımı da yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]