Sefaköy, Fatsa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sefaköy
—  Mahalle  —
Ordu
Ordu
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Ordu
İlçe Fatsa
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 322
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 452
İl plaka kodu 52
Posta kodu 52400

Sefaköy, Ordu ilinin Fatsa ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bir bilgi yoktur. Sefaköy Örencik mahallesinden 1994 yılında Topul Mahallesi ve Hocaoglu Mahallesinin birleşmesiyle köy olmustur. Ayrıca Topul değirmenleri ve hanları ile Aybastı Fatsa Karayolu üzeri olması tarihi özellikleri arasındadır. Köy sınırları içersinde Gaga gölü bulunmaktadır. Gölün ortasındaki adanın altında kilise olduğu ve içinde hazine olduğu rivayet edilir. Buda bir başka efsane;

"Gaga Gölü efsanesi

   Fatsa tecrit öncesi çok büyük bir Ermeni nüfusu barındırmaktaydı. Tecritten sonra Ermeni nüfus çok azalmakla beraber bazı köylerde tek tük kalmıştır. Meşebükü'nde de kaldığı bilinmektedir. Bu Ermenilerin çoğu da Müslümanlaşmıştır. Günümüzde Ermeni kökenli oldukları bile bilinmemektedir. Meşebükü sınırları içerisinde bulunan Grago (Gaga) Gölü de Ermenilerden kalmadır.
   Hakkında birçok efsane dillendirilmektedir. Köylülerin inancına göre Gaga gölünün altında Pontus'dan kalma bir kilise bulunmaktadır. Bu kiliseye, Meşebükü başta olmak üzere, Yassıtaş, Cecile, Kulpar, Örencik, Zağu köylerinden yeraltı kanallarıyla süt taşınırmış. Bu sütler de Fatsa merkez kilisesine götürülürmüş. Köylüler gölün altında kilisenin yanında bir de şehit mezarlığı olduğunu söylüyorlar. Bu yüzden Gaga gölüne dalışın tehlikeli olduğuna inanıyorlar. Gölün suyunun nereden geldiği belli olmamasıyla birlikte köylülerin karşı çıkması"
Alıntıdır. Kaynak Vikipedi

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordu iline 60 km, Fatsa ilçesine 8 km uzaklıktadır. Mahallede koruma altında olan Gaga gölü bulunmaktadır. mahallede 1 adet alabalık tesisi ve bolaman ırmagıda köy sınırlarından gecmektedır..

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 322
1997 337

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. ayrıca mahallede eski ilkokul köy düğün toplantı salonu olarak muhtarlıkca köy halkı için kullanılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

sefaköy aybastı fatsa karayolu üzeri oldugu için hareketlidir ve mahallede 1 adet alabalık tesisi bulunmaktadır..