Sedef Ecer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Sedef Ecer, (d. 30 Mayıs 1965, İstanbul), Türk romancı, oyun yazarı ve senaryo yazarı. Türkçe ve Fransızca olmak üzere birçok yazı türünde yazmaktadır. Oyuncu olarak yirminin üzerinde uzun metrajlı filmde, tv filmlerinde ve tiyatro oyunlarında oynamış ve birçok ödül ve adaylık sahibidir.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul'da doğdu. Daha üç yaşındayken İstanbul Şehir Tiyatroları'nda sahneye çıktı. Sinemaya 1968'de "Kader Ayırsa Bile" filmiyle çocuk yıldız olarak başladı. Türkiye'de sinema oyunculuğunu 1994 yılına kadar aralıklarla sürdürdü, reklam filmlerinde oynadı. Yaşamına yurt dışında devam etti. Yazarlık tutkusu onu oyun, senaryo ve köşe yazarlığı yapmaya itti.

Fransızca yazdığı "Sur le Soil" adlı piyesi,Fransa'nın en önemli tiyatro kurumu, Centre National de Theatre'ın teşvik ve para ödülüne layık görüldü.

Fransızca dilinde yazmaya 2008 yılında başladı. O zamandan beri, eserlerine tiyatro ya da büyük festivallerde yer verildi, Türkçe, Almanca, Ermenice, Yunanca, Lehçe ve İngilizce dillerine tercüme edildi.[1]

Bunlar arasında, Eşikte adlı eseri Fransız Ulusal Tiyatro merkezinin ve Akdeniz yazarlar birliğinin ödülüne layık görüldü[2], Torunlar SACD ödülüne aday oldu[3] ve İstanbul'da üç ağaç Fransız Kültür'e kaydedildi[4].

Kıyıda adlı eseri, 2011 yılında Guérande Dramatik Tiyatro Metni Yarışması birinciliğini, 2012'de "coup de Coeur des lycéens" ödülünü kazandı, 2013 yılında ise Collidram ve Godot ödüllerine aday oldu.[2]

Sedef Ecer Fransa'da Zelig[5], Almanya'da Merlin Verlag[6] ve Türkiye'de Yeni Metin[7] tarafından temsil edilmektedir.

Fransızca Dilinde Yapıtları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]