Sedang Krallığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sedang Krallığı
Sedang Krallığı bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
BaşkentKon Tum
Resmî dil(ler)Fransızca, Sedang
Örgütsel yapıAnayasal Monarşi
• Kral
I. Marie
Tarihçe
Tarihçe 
• Kuruluş
3 Haziran 1888
• Mayréna'nın Ölümü
11 Kasım 1890
Sözde para birimiMath / Mouk
Günümüzdeki durumuVietnam'a bağlı

Sedang Krallığı (Fransızca: Royaume des Sedangs; Vietnamca: Vương quốc Xơ Đăng), 19. yüzyılın ikinci yarısında Fransız bir maceracı olan Charles-Marie David de Mayréna tarafından Vietnam'da bir kurulan geçici bir mikro ulustur.

Zimmetine para geçirdiği iddia edilen ve şüpheli bir sicile sahip olan eski bir Fransız hükûmet yetkilisi olan Mayréna, 1888 yılında Fransız Çinhindi'de bir sömürge bölgesi sahibiydi. Siyam (yeni adıyla Tayland) kralı, Fransızların sahip olduğu bölgelere yakın bölgeler üzerinde hak talep etmeye başladığında, Mayréna bu sömürge yöneticisini, yerel kabilelerle anlaşmalar yapmak için iç bölgelere bir keşif gezisine liderlik etmesi için ikna etti.

Mayréna, kabile üyelerini kendi yönetimi altında yerel bir krallık kurmaya ikna etti. Bunu haklı çıkarmak için, bu kabilelerin Annam (yeni adıyla Vietnam) imparatorluğuna bağlı olmadıklarını ve dolayısıyla bağımsız bir devlet kurma hakkına sahip olduklarını savundu. Sedang Krallığı adını verdiği bu krallık, Bahnar, Rengao ve Sedang kabilelerini bünyesinde barındırıyordu. Mayréna, bu kabilelerin reisleri tarafından Kral seçildi ve başkenti Kon Tum (Pelei Agna veya Büyük Şehir olarak da bilinir) olarak belirledi. 3 Haziran 1888'de "I. Marie", "Sedang Kralı" adını aldı.

Sedang Pulları

Sonraları, tekelci ticaret hakları karşılığında Sedang Krallığı'nı Üçüncü Fransız Cumhuriyeti'nin kontrolüne bırakmayı teklif etti. Fransızlar ile anlaşamaması durumunda, Prusyalıların ilgilendiğini ima etti. Fransız hükûmetinden olumlu yanıt alamayınca, Mayréna; o dönem İngiliz sömürgesi altında olan Hong Kong'da İngilizlere başvurdu. İngilizler tarafından da reddedilince, 1889 yılında Belçika'ya gitti. Burada bir finansör, krallığın maden hakları karşılığında Mayréna'ya silah ve para teklif etti. Mayréna'nın Sedang'a dönüşü, Vietnam limanlarını ablukaya alan Fransız Donanması tarafından engellendi. Singapur'da kaçak olarak silahlarına el konuldu.

Charles-Marie David de Mayréna, Güneydoğu Asya ve Avrupa'ya yaptığı seyahatlerde, destekçilerine düzinelerce asalet unvanı, şövalye nişanı ve çeşitli madalyalar verdi. Ayrıca, Sedang Krallığı'nın ana somut mirası olan bir dizi posta pulu bastırdı.

Mayréna, İslam dinine geçti ve yerel birkaç kadınla evlendi. 11 Kasım 1890 tarihinde ölüm sebebi anlaşılamayan bir şekilde Tioman, Malezya'da öldü. Çeşitli raporlar da ölüm sebebi olarak, zehirlenme, yılan ısırığı veya düello sonucu öldüğü belirtilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]