Sechs Kies

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sechs Kies
Genel bilgiler
Başladığı yer Güney Kore
TarzlarK-pop, hip hop
Etkin yıllar1997-2000
2016-günümüz
Müzik şirketiGRGDN
Sony Music Entertainment
Poll Production
Resmî siteyg-sechskies.com
ÜyelerEun Ji-won
Lee Jae-jin
Kim Jae-duck
Jang Su-won
Eski üyelerKang Sung-hoon
Ko Ji-yong

Sechskies ya da 6kies (Korean:젝스키스) 1997 yılında Daesung Entertainment tarafından kurulmuş Güney Koreli erkek idol pop grubudur. Sechs Kies "Six crystals (Altı kristal)" (Grup 6 üyeden oluşuyor, bu yüzden 6 kristal denmiş.) İsminin anlamı "Sechs" Almanca 6 demek. "Kies" her ne kadar Almanca "Çakıl" anlamına gelse de "crystal (Kristal)" olarak tercüme edilmiş. Halk arasında ve fanları tarafından kısaca "Jekki" olarak da anılmaktadırlar. Geçmişte resmi fan clup ismine "Dear Sechskies Friend (DSF)" adı verilmişti. Şimdilerde ise "Yellow Kies" denilmektedir. Grubun resmi fan club rengi sarıdır.

Sechs Kies, single albümleri "School Song" ile 15 Nisan 1997'de KBS Music Bank programında ilk defa sahne alarak çıkış yaparken, 20 Mayıs 2000 yılında Dream Concert'de son performanslarını sergileyerek dağılmışlardır. Ancak 16 yıl önceki o son performanstan sonra grup, 14 Nisan 2016 tarihinde yeniden birleşmek adına Seul Dünya Kupası Stadyumu'da (Sangam Stadyumu olarak da bilinir.) konser verdi. Birleşme konseri fikrini ortaya atan da ve bu konseri organize eden de popüler Güney Kore TV Programı Infinite Challenge oldu. MBC'nin sevilen programı Infinite Challenge, 16, 23, 30 Nisan 2016 da birleşme konseri için yapılan hazırlıkların kısa kısa filmini yayınladı. 11 Mayıs 2016'da YG Entertainment Sechs Kies (Eun Ji Won, Lee Jae Jin, Kim Jae Duc, Kang Sung Hoon ve Jang Su Won) ile sözleşme imzaladığını resmi olarak duyurdu.

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Yurt dışında (Hawaii) eğitim görmekte olan Eun Ji Won ve arkadaşı Kang Sung Hoon DSP tarafından bir gece kulübünde keşfedildi. Ajansı bu ikiliyi aslen Güney Kore'de Hip-Hop ikilisi olarak çıkış yaptırmayı planlıyordu fakat SM Entertainment'in erkek idol grubu H.O.T'nin yakaladığı başarı yüzünden ajans U dönüşü yaparak ikiliyi bir çıkarmak yerine 6 erkek üyeli idol grup oluşturarak çıkarmaya karar verir.

Memleketleri Busan'da "Quicksilvers (Durdurulamazlar" adlı bir dans grubunun üyeleri olan Kim Jae Duc ve Lee Jae Jin, Daesung Entertainment'e bir deneme kaydı yollamıştı. Jang Su-won yapılan açık seçmeler ile gruba katılırken, Sung Hoon'un çocukluk arkadaşı olan Ko Ji-yong'da SechsKies'in son üyesi olarak gruba katıldı. Grup üçer kişiden oluşan 2 alt gruba ayrıldı. 'Black Kies' üyeleri Ji Won, Jae Jin ve Jae Duc'dan oluşurken, "White Kies" de ise Sung Hoon, Ji Young, & Su Won yer almıştır.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

1997: Çıkış[değiştir | kaynağı değiştir]

SechsKies ilk singleları "School Song" ile 15 Nisan 1997'de KBS Müzik Bank'da çıkış yapmıştır. Çıkış albümleri "School Song" ile aynı ismi paylaşan çıkış parçasının adı 15 Mayıs 1997 tarihinde duyurulmuştur. Temmuz ayından başlayarak 1997'nin yaz sonuna kadar grup "The Way This Guy Lives" isimli parça ile tanıtımını sürdürmüştür.

SechsKies çok geçmeden, 1997'nin ekim ayında KMTV üzerinden büyük bir merakla beklenen ikinci albümleri "Recharge 100% Show" ile geri dönüş yaparak albüm tanıtımlarına başladı. "Sechskies Land" adlı hayali bir eğlence parkı formatıyla süslenmiş 20 parçadan oluşan Welcome to the Sechskies Land adlı ikinci albümleri, 15 Kasım 1997 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Albümün başlıca parçalarından "Chivalry" ile müzik programlarında hızla tanıtımlara başlandı. 7 Aralık 1997 de, grup SBS Inkigayo da ilk kez en yüksek sıraya oturdu.

SechsKies, hızla çaylak grup olarak kabul görürken, bir yandan da müzik ödülleri programlarında ödülleri toplamaya devam ediyordu. Aralık ayında SBS Müzik Ödülleri: Bonsang Ödülü, KMTV Kore Müzik Ödülleri: Yeni Artist Ödülü ve KBS Altın Plak Ödülleri: Bonsang Ödülü'nü evlerine götürdü.

(Ödüllerin orijinal isimleri: SBS Music Awards: Bonsang Award, KMTV Korean Music Awards: New Artist Award, KBS Golden Disk Awards: Bonsang Award.) 21 Aralık 1997'de Seul Sejong Merkezi'nde ilk konserlerini gerçekleştirdiler: biletlerin satışa sunulduktan beş saat içinde tükendiği bildirildi.

1998: Yükselen Popülarite, Seventeen Filmi ve Roadfighter[değiştir | kaynağı değiştir]

SechsKies'in hayran kitlesi ve genel popülerliği 1998 yılının baharından itibaren hızla artmaya devam etmiştir. Şubat ayında ikinci albüm promosyonlarının tamamlanması ile birlikte, başta Busan, Ulsan, Gwangju ve Daegu olmak üzere ülke çapında bahar konserleri düzenlediler.

SechsKies, çocuk müzikali Alibaba ve Kırk Haramiler için şarkıcı Jinjoo ile birlikte sahnede boy gösterdiler. 25 Nisan ve 5 Mayıs 1998 tarihleri arasında Sejong Merkezi'nde gösterime sunulmuştur.

SechsKies 12 Temmuz 1998'de SBS Inkigayo da üçüncü albümlerinin çıkış parçası "Crying Game" ile promosyonlara başladılar. 15 Temmuz 1998 de ROADFIGHTER adlı üçüncü stüdyo albümlerini yayınladılar. Albüm daha elektro ve hip hop'ın melezleştirilmiş öğeleriyle süslenmiş olarak karşımıza çıkarken grubun lideri Eun Ji-won da albüm üretiminde görev almıştır.

17 Temmuz 1998 de, SechsKies kendi filmleri Seventeen ülke çapında piyasaya sürülürken bir yandan da filmin galasını duyurmak için grup imza etkinlikleri düzenleyerek filmin tanıtımını da yaptılar. 13 ve 20 Eylül'de SechsKies, SBS Inkigayo da "Roadfighter" parçaları ile üst üste iki galibiyet elde etmişlerdir. Bunu takiben Ekim ayında yine SBS Inkigayo'da "Reckless Love" adlı parçaları ile de birincilik kazanmışlardır.

31 Ekim 1988'de, SechsKies Seventeen için Special Album adı altında film müziklerini piyasaya sürdü. Sonrasında bu albüme 3.5 (üç tam bir yarım) adı verildi. Grup "Couple"ve "As I Let You Go" parçaları ile "Özel Albüm" için KBS Music Bank'de tanıtımlara başlandı. Kasım ayında da albüm ile birlikte fanlar için özel bir photobook (Fotoğraf Kitabı) piyasaya sürüldü.

SechsKies, KMTV Kore Müzik Ödülleri: Bonsang Ödülü, SBS Müzik Ödülleri: Bonsang Ödülü ve Altın Plak Ödülleri: Bonsang Ödülü dahil olmak üzere o yıl birçok çeşitli ödülü evine götürmüştür.

1999: Com'Back (Geri Dönüş)[değiştir | kaynağı değiştir]

SechsKies 1999 yılının ocak ayını da kore çapında konserler düzenleyerek dolu dolu geçirdi. 4 Ocak 1999 MokPo Gongyun'da başlayan konserler, 21 Ocak 1999 Daegu'da son buldu. SechsKies farklı müzik türleriyle tabuları yıkmış, ailemizin bir zamanlar bize zorla dinlettikleri trot müziğinden daha da geleneksel hale gelen SechsKies, gayo sektöründe de yaşayan bir efsane haline dönüşmüştür.

5 Nisan 1999'da, SechsKies ilk konser videosunu yayınladı. 25 Şubat 1999'daki Seul Konseri bugüne kadarki en büyük konser olarak kayda geçildi. Aynı zamanda grup 10 Nisan 1999'da bir konser albümü ve video'yu piyasaya sürdüler. Kang Sung-hoon'un seslendirmiş olduğu "My Love" parçasını da hep birlikte seslendirdiler. 18 Nisan 1999'da, SechsKies ikinci yıl dönümleri hatırına fanları ile bir fan club toplantısı düzenlediler.

Tüm konserler sona erdikten sonra, SechsKies 4.albüm çalışmaları için stüdyoya geri döndü. 1999 yılının Eylül ayında, erkenden piyasaya sürülen albümde SechsKies "Com' Back," "Yeh Gam," ve "Geu Dae Ro Mum Chu." adlı parçaları seslendirdi. Önceki eserlerine kıyasla şarkıların birkaçının sözlerini ve prodüktörlüğünü yaparak, grup üyeleri bu albümde daha fazla yer almıştır. Grup 4.albümü yayınladıktan sonra uzun süre ilgi odağını üzerinde tutamamasıyla birlikte grubun dağılması da kaçınılmaz hale geldi.

2000: Dağılma[değiştir | kaynağı değiştir]

18 Mayıs 2000 de, SechsKies konser sahnelerinde resmi olarak grubun dağılacağını duyurmak adına bir toplantı düzenledi. Yaklaşık 10 yıl sonra, Eun Ji-won, grup üyelerinin, kariyerlerinin zirvesindeyken bırakmanın en iyisi olduğu yönünde karar aldıklarını söyledi. SechsKies'in nihai son sahnesi 20 Mayıs 2000 tarihinde Dream Konserin'de gerçekleşti. 28 Mayıs 2000 tarihinde son kez Blue Note adını verdikleri bir "Best Of" derleme albümünü piyasaya sürdüler.

Aynı yılın Ağustos ayında, SechsKies'in her bir üyesinin yayınladığı birer adet final şarkısı ve fanları için "Teşekkürler"(Orijinal adı: Thanks) adlı müzik videosunu online olarak yüklediler.

2013 yılında, Jang Su-won ve Kim Jae-duc J-walk* olarak geri dönüş için hazırlık yapıyorlardı.

J-walk: Eski Sechs Kies üyelerinden oluşan, iki kişinin yer aldığı, müzik ikilisine verilen isim. Yani 2013 yılı itibarıyla A&G Modes şirketi adı altında çıkacak olan müzik ikilisinin grup ismi.

2016: Birleşme[değiştir | kaynağı değiştir]

14 Nisan 2016 da, dağılmalarının ardından yaklaşık 16 yıl sonra, SechsKies yeniden birleşmek adına Seul Dünya Kupası Stadyumu'nda (Sangam Stadyumu olarak da bilinir) konser verdi. Birleşme konseri fikrini ortaya atan da ve bu konseri organize eden de popüler Güney Kore TV Programı Infinite Challenge oldu. Konserin birkaç ay öncesinde, Infinite Challange birleşme konseri için SechsKies üyeleri ile bir görüşme yaptı. Sonrasında, 6 üyeden 5'i bu fikri kabul ederek gizlice konser hazırlıklarına başladılar. Infinite Challange aslında 7 nisandan önceki hafta bir etkinlik yapmayı planlıyordu fakat işin büyüsünü bozan pek çok haber yüzünden bu işi iptal etmeye karar verdiler. Ertesi hafta, öğleden sonra saat 14:00 civarı, SechsKies çıkışının 20.yıl dönümünden önceki gün (15 Nisan 1997), Infinite Challenge, twitter hesaplarından birleşme konserinin haberini patlattı. Birleşme konseri saat 20:00 da Seul Dünya Kupası Stadı'nda gerçekleşti. Ziyadesiyle kısa bir süre geçmesine rağmen 5808 fan birleşme konserini izlemek için stadyumu akın akın doldurdular. Çok sayıda fan grubun resmi fan club rengi olan sarı renkli yağmurluklar giyinip (Yaklaşık 20 yıl kadar önce de kullanılmıştı bu) yine resmi fan club rengi sarı renkli balonlar ile konser alanını doldurdular.

6 üye de birleşme konserine katıldı. Hayranlar özlem dolu bekleyiş içerisinde grubun bir gün hep birlikte konser vereceklerine inançları tamken, Ko Ji-yong'un bu konsere katılıp katılmayacağı ise muallaktaydı. Kendi solo albümlerini çıkaran ve televizyon showlarında yer alıp eğlence sektöründe çalışmaya devam eden grup üyelerinin aksine Ko Ji-yong bu sektörü tamamıyla bırakmıştı. Ko Ji-yong eğitim için yurt dışına gitmiş ve Kore'ye döndüğünde iş kurarak, kendi işinin patronu olmuştu. Ko Ji-yong ayrıca evlenmiş ve bir de oğlan çocuğu dünyaya gelmişti. Bu sebepledir ki birleşme konseri için Ko Ji-yong'u ikna etmenin son derece zor olacağı aşikardı. Ne var ki, Infinite Challenge Ko Ji-yong'u birleşme konseri için ikna etmeyi başarmıştı.

16 Nisan da, Infinite Challange çok geçmeden birleşme konserinin hazırlıklarını yayınlamaya başladı: Üyeler ile sohbet, sözleşme imzalanması, konser hazırlıkları, pratik çalışmaları, en bilindik repertuvarları ve koreografi çalışmaları vs. 23 ve 30 Nisan da, Infinite Challange birleşme konserini yayınladı.

11 Mayıs da, YG Entertainment, Sechs Kies (Eun Ji-won, Lee Jae-jin, Kim Jae-duc, Kang Sung-hoon ve Jang Su-won) ile resmi olarak sözleşme imzaladığını duyurdu. Şu an için bir kesinliği söz konusu olmasa da YG Entertainment, gelecek albüm ve konserde Ko Ji-yong'un da yer alabileceğini duyurdu. Üyelerin solo albümleri de dahil olmak üzere, sahne gösterileri, mevcut yönetim ajansları tarafından yürütülecek, önümüzdeki Sechs Kies albümü (bir grup olarak) YG Entertainment tarafından yapılacaktır. 25 Ağustosta, Lee Jae-jin ve Kang Sung-hoon'un YG Entertainment ile bireysel olarak da sözleşme imzaladığı ortaya çıktı.

2016: Comeback (Geri Dönüş)[değiştir | kaynağı değiştir]

5 Ağustos da, SechsKies'in 10 ve 11 Eylül tarihlerinde Olimpik Jimnastik Arena (Olympic Gymnastics Arena)'da geri dönüş konseri yapacağı duyurulurken yeni klip videosunun da aynı aya denk getirileceği bildirildi. 11 Ağustos da, konser için, 20 bin bilet sadece 5 dakika içerisinde tüketildi.

7 Ekim'de, Epik High üyesi Tablo ve Future Bounce'un birlikte yazdığı ve Sechs Kies'in 16 yıl aradan sonraki yeni dijital single albümü "Three Words (Üç Kelime)" piyasaya sürüldü. Single'ın piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra en önemli 8 müzik listesinde üst sıralarda yer alırken diğer listelerde ise all-kill yaptı.

Fanclub[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçmişte, resmi fan kulüp ismine "Dear Sechskies Friend (DSF)" adı verilmişti. Şimdilerde ise "Yellow Kies" denilmektedir. Grubun kurulmasından bu yana fanların başlıca tezahürat araç gereçleri olan sarı renk balonlar ve sarı renk yağmurluklardan dolayı resmi fan club rengi olarak sarı kullanılmıştır.

14 Nisan 2016 tarihinde, dağılmanın ardından 16 yıl geçmiş olmasına rağmen fanlar birleşme konserinde yine sarı balonlar getirmiş ve yine sarı yağmurluklar giyerek gelmişlerdir. Tıpkı 20 yıl önceki gibi. Bununla beraber 18 ağustos 2016 da, Sechskies yeni fan club ismi Yellow Kies'i "Sechskies'den Canlı Haberler" adlı Vlive yayını üzerinden duyurdu.

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Black Kies

White Kies

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Studio Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Vol. 1 - 학원별곡 (1997)
 • Vol. 2 - Welcome To The Sechskies Land (1997)
 • Vol. 3 - Road Fighter (1998)
 • Vol. 3.5 - Special Album (1998)
 • Vol 4 - Com’Back (1999)
 • Vol 5 - Another Light (2017)

Diğer Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Ali Baba and the 40 Thieves Musical OST (1998)
 • 1020 Mix (1999)
 • Sechskies Live Concert (1999)
 • Blue Note (2000)
 • 2016 Re- Abum (2016)
 • The 20th Anniversary (2017)
 • All For You (2020)

Single[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Three Words (2016)
 • Don't Look Back (2021)