Secession Binası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Secession Binası
Secessionsgebäude
Wien - Secessionsgebäude.JPG
Açılış 1898
Konum Avusturya Viyana, Avusturya
Koordinatlar 48°12'1.4"N, 16°21'55.8"E Edit this on Wikidata
Resmî site secession.at

Secession Binası (AlmancaSecessionsgebäude) Viyana, Avusturya'da bir sergi salonu. 1898'de Joseph Maria Olbrich tarafından, köklü güzel sanatlar kurumundan ayrılan bir grup asi sanatçı olan Viyana Ayrılığı'nın mimari bir manifestosu olarak tamamlandı. 1896'da yeni nesil avangard sanatçılar, mimarlar ve tasarımcılar bir mimari devrim başlattı: Viyana Secession doğdu. Hareketin Jugendstil'deki (Art Nouveau) kökleri, bu dönemin binalarını şekillendiren zengin dekoratif motiflerde belirgindir. Şehir genelinde Secession vurgularına dikkat edin: Wagner Apartmanları çiçekli seramik ve altın detaylara sahiptir, Hofpavillon ve Pavillon Karslplatz altın ve yeşil anıtlardır; ve Secession Binası, bazen “Altın Lahana” olarak anılan altın telkari kubbesiyle ünlüdür.

Bina, Secession tarzının (Almanya ve İskandinav ülkelerinde Jugendstil olarak da bilinen Art Nouveau'nun bir kolu) en çok tanınan sanat eserlerinden biri olan Gustav Klimt'in [1] Beethoven Frizi'ne sahiptir. Bina, Ludwig Wittgenstein'ın babası olan [2] Karl Wittgenstein tarafından finanse edildi. 1897'deki Secession Binası, Viyana'da yaşamış ve çalışmış en avangard sanatçılardan bazıları tarafından yapılmış benzersiz bir niyet beyanı olmaya devam ediyor. Geometrik formların akıcı, Art Nouveau tasarımıyla birleşimi, şehrin en belirgin mimari tarzı olan Jugendstil'in temel taşını oluşturdu.

Ayrılıkçı hareketin sloganı köşkün girişinin üzerinde yazılmıştır: "Her çağa sanat, her sanata özgürlük" (Der Zeit ihre Kunst. Der Kunst ihre Freiheit.). Bunun altında resim, heykel ve mimariyi temsil eden üç gorgonun bir heykeli var. Joseph Maria Olbrich, çarpıcı, neredeyse penceresiz binayı Secession hareketinin sanatçıları için bir vitrin olarak tasarladı. Çatısında birbirine dolanmış defne yapraklarından oluşan telkari küresi ile bina, dört kuleli bir bodur küptür. Cephede altınla süslenmiş Ayrılıkçı slogan, “Her çağ için sanatı, özgürlüğünü sanat yapmak” diyor. İçeride, Gustav Klimt'in 1902 tarihli Beethoven Frizi, binanın en bilinen özelliği ve hareketin en iyi eserlerinden biridir. Üç duvarı kaplar ve 34 m (110 ft) uzunluğundadır. Birbiriyle ilişkili figür gruplarını gösterir ve Beethoven'ın Dokuzuncu Senfonisi üzerine bir yorumdur. Binanın yanında, Arthur Strasser tarafından, arabasında (1899) olağanüstü bir Mark Antony heykeli var. Bina, 0,50 Euro'luk Avusturya madeni parasının ulusal yüzünde yer alacak şekilde seçilmiştir. Aynı zamanda Avusturyalı altın koleksiyoncularının madeni paralarından birinin ana motifi olarak görünüyor: Kasım 2004'te basılan 100 euro Secession hatıra parası, ön yüzde. Tersi, binada bulunan Beethoven Frizinden bir ayrıntıyı gösteriyor. 1898 yılında Secession sanatçıları için bir showroom olarak inşa edilen Secession Building, Gustav Klimt'in Beethoven Frizini barındırıyor. Viyana Ayrılığı, 1897'de kurulan ve günün sanatsal geleneklerini reddeden, yaratıcılığı akademik geleneğin sınırlarından kurtarmaya çalışan bir sanat hareketiydi. Gustav Klimt liderliğindeki hareket, Jugendstil stilini savunan ressamları, heykeltıraşları ve mimarları kendine çekti.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Secession hall official web site: The Beethoven Frieze". 27 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2021. 
  2. ^ Monk, Ludwig Wittgenstein: The Duty of Genius: p.8