Sebu Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Sebu Nehri, Fas'ın kuzey kesiminde, Atlas Dağlarının bir bölümü ile Garb Ovasının sularını Atlas Okyanusuna boşaltan nehir. Uzunluğu yaklaşık 458 km'dir.

Orta Atlaslarda uved Gigu adıyla doğar, güneybatıdan kuzeydoğuya doğru uzanan bir olukta akarak Fez'den geçer, sonra güneydoğudan kuzeybatıya yöneldikten sonra Fas Ovasına giren nehire Sebu adı verilmeye başlanır. Önrif kıvrımlarını derin boğazlarla geçtikten sonra İnnauven'i alır. Geniş Garb ovasına girer, burada birçok büklüm çizer ve doğal bir yatakta akar. Bu kesimde sulama ve modern tarım teknikleri pirinç tarımının gelişmesine olanak vermiştir. Mehdiye'de Atlas Okyanusuna dökülür.

Nehir havzasında önemli miktarda zeytin, pirinç, buğday ve şeker pancarı yetiştirilir, ayrıca bağcılık yapılır. Mehdiye'nin 16 km kuzeyindeki Kenitra, okyanus ulaşım yolunun başlangıcında işlek bir limandır. Sebu Nehrinin kollarından Rdom Nehri üzerinde (Sidi Kesem'de) bir termik santral, Belt Nehri üzerinde de el-Kansera'da bir hidroelektrik santral bulunur. Öteki kolları Verga ile İnaven'dir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]