Seçmeler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Seçmeler
論語
Seçmeler
YazarKonfüçyüs müritleri
ÜlkeZhou Hanedanı
DilKlasik Çince

Seçmeler (Çince: 論語; pinyin: Lúnyǔ), Çinli filozof Konfüçyüs ve çağdaşlarına atfedilen, geleneksel olarak Konfüçyüs'ün takipçileri tarafından derlendiğine ve yazıldığına inanılan geniş bir söz ve fikir koleksiyonundan oluşan eski bir Çin kitabıdır. Savaşan Devletler Çağı'nda yazıldığına inanılıyor ve Han hanedanlığının ortalarında son halini aldı. Erken Han hanedanı tarafından, Seçmeler sadece Beş Klasik üzerine bir yorum olarak kabul edildi, ancak 'kitabın statüsü, bu hanedanın sonunda Konfüçyüsçülüğün ana metinlerinden biri haline geldi.

Geç Song Hanedanı döneminde kitabın bir felsefe çalışması olarak önemi daha eski Beş Klasik'ten daha fazla arttı ve Dört Kitap'tan biri olarak kabul edildi. Seçmeler, son 2000 yıldır Çin'de en çok okunan ve üzerinde çalışılan kitaplardan biri olmuştur ve bugün Çin ve Doğu Asya düşünce ve değerleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaya devam etmektedir.

Konfüçyüs, bir ülkenin refahının, ulusun liderliğinden başlayarak, halkının ahlaki gelişimine bağlı olduğuna inanıyordu. Bireylerin ren aracılığıyla her şeyi kapsayan bir erdem duygusu geliştirmeye başlayabileceklerine ve ren geliştirmenin en temel adımının ebeveynlerine ve büyük kardeşlerine bağlılık olduğuna inanıyordu. Kişinin bireysel arzularının bastırılmasına gerek olmadığını, insanların başkalarına saygılarını ve toplumdaki sorumlu rollerini gösterebilecekleri ritüeller ve uygunluk biçimleri aracılığıyla arzularını uzlaştırmak için eğitilmesi gerektiğini öğretti.

Konfüçyüs, bir yöneticinin erdem duygusunun, liderlik için birincil ön koşulu olduğunu öğretti. Öğrencilerini eğitmedeki birincil amacı, kendilerini yerçekimi ile taşıyacak, doğru konuşan ve her şeyde mükemmel bir bütünlük sergileyen, etik açıdan iyi yetiştirilmiş erkekler yetiştirmekti.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]