Scrabble

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Scrabble
Logo scrabble verd.tif
Üretici Hasbro (yalnızca ABD ve Kanada'da)
Mattel (diğer tüm ülkelerde)
Tasarımcı Alfred Mosher Butts
Yayımcı James Brunot
Yayım tarihi 1943
Aktif yılları 63
Tür(leri) Kelime Oyunu
Oyuncular 2-4
Yaş sınırı 8+
Yükleme süresi 2-6 dakika
Oyun süresi NASPA turnuva süresi:~50 dakika
Rastgele değişiklik Orta (Harf Değişimi)
Gerekli yetenek Kelime haznesi, İmla, Anagram, Strateji, Matematik, Hile

Scrabble, iki, üç veya dört oyuncuyla, rastgele çekilmiş 7 harfle oluşturulan anlamlı kelimelerin 15'e 15'lik özel tasarımlı bir oyun tahtasına yerleştirilmesi suretiyle oynanan tur bazlı bir kelime oyunudur. Her oyunun başında yazılan ilk kelimenin bir harfi, kesinlikle tablonun tam ortasında yer alan hücreye konmalıdır. İlk kelimeden sonraki kelimeler, bulmacalarda olduğu gibi, daha önceki kelimelerden en az bir tanesi ile birleşmelidir. Bu birleşme ile oluşan kelime de anlamlı olmalıdır. Kelimeler sağdan sola ve yukarıdan aşağıya yazılabilir. Oyunda genel olarak standart sözlük kullanılır. Sözcükler resmî bir sözlükten (Scrabble Oyunu Özel Sözlüğü) kaynak alınabileceği gibi, oyuncuların üzerinde anlaşacağı bir veya birkaç sözlük de kullanılabilir. Kelimelere izin vermesi için bir Scrabble denetleyicisi kullanılabilir.[1]

Scrabble

Scrabble oyunu Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da Hasbro tarafından, diğer ülkelerde ise Mattel tarafından üretilmektedir. Oyun 121 farklı ülkede satılmaktadır, 29 farklı dil seçeneği vardır. Dünya çapında 150 milyon satılan oyun, yaklaşık olarak Amerikan evlerinin üçte birinde vardır.[2][3][4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Collins Scrabble Checker". Collins. 2009. 2 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2009. 
  2. ^ "History of Toys and Games: Scrabble". 24 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2011. 
  3. ^ "The History of Scrabble®". 8 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "Spell bound". Londra: The Guardian. 28 Haziran 2008. 29 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2009.