Scatman John

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Scatman John
Genel bilgiler
Doğum adıJonathan Paul Larkin
Doğum13 Mart 1942(1942-03-13)
El Monte, California, ABD
Ölüm3 Aralık 1999 (57 yaşında)
Los Angeles, Kaliforniya, ABD
TarzlarPop, eurodance, caz, scat rap
MesleklerMusician, singer-songwriter
Etkin yıllar1976–1999
Müzik şirketiAmerica, RCA, Iceberg / Transition Records
Önemli çalgılar

Jonathan Paul "John" Larkin (13 Mart 1942, ABD – 3 Aralık 1999, Los Angeles, ABD), Scatman John adıyla tanınan Amerikalı caz müzisyeni ve şarkıcı Larkin, scat singing ve dans müziğini harmanlayarak yeni ve özgün bir tarz yaratmıştır.

Bir kekeme olan Larkin'e göre ortaya çıkan iş; çok büyük bir problemin eşsiz bir beceriye dönüşmesinin eseriydi. 1994 yılında çıkardığı "Scatman (Ski Ba Bop Ba Dop Bop)" adlı single ile adını duyuran Larkin bütün dünyada 6 milyonun üzerinde sattı. Kısa zamanda İngiltere ve Avrupa müzik listelerindeki yerini 1 numara olarak aldı. 1995'te ilk albümü "Scatman's World"ü müzik piyasasına sundu. 1.5 milyonun üstünde satan albüm başarıyı tekrar albümle aynı ismi taşıyan Scatman's World adlı parçayla yakaladı. "Scatman's World" İngiltere single listesi'ne 10 numaradan giriş yaptı. İlk albümünden beri kekemeliğini ön plana çıkaran şarkılar seslendiren Larkin, kekemelere yardım etmek için, "Scatman yapabiliyorsa sen de yapabilirsin" diyerek birçok kampanyanın başında yer aldı.

Antonio Nunzio Catania ve Ingo Kays ile beraber çalıştığı ilk albümünün dünya çapında 5,5 milyon kopya satmasının ardından, uluslararası birçok müzik ödülü aldı.

Larkin 3 Aralık 1999'da kanser nedeniyle öldü. Naaşı ise yakıldı.