İçeriğe atla

Saul Abramzon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saul Abramzon
Doğum03 Temmuz 1905(1905-07-03)
Ölüm01 Ocak 1977 (71 yaşında)
MeslekEtnograf, Türkolog

Abramzon Saul Matvei (Абрамзон Саул Матвеевич), Kırgız etnolojisi uzmanı, Türkolog ve etnograf bilim insanıdır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Abramzon, eski SSCB'de bulunan Leningrad Üniversitesi'nden mezun olmuş ve Türkologlar Aleksandr Samoyloviç ile Sergey Malov'un altında Türk etnolojisi üzerine uzmanlaşmıştır. Çoğunlukla Leningrad'da ikamet eden Abramzon, Leningrad Etnografya Enstitüsü'nde çalışmıştır. Aynı zamanda Kırgız bilimsel komisyonu üyesi de olan Abramzon, Kırgız halkının bilimsel etnografisini araştırmaya başlamış ve Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bulunan Kırgız Devlet Müzesini yönetmiştir. Aynı anda Kırgız Bilimsel Araştırma Enstitüsü müdür yardımcısı olarak da görev yapmış, Kırgız Devlet Müzesi bilimsel sorumlulusu olmuş ve ardından Kırgız Etnoloji Enstitüsü'nün direktörlüğü görevinde bulunmuştur.

1926'lardan, 1960'lara kadar Kırgızistan'da yürütülen hemen hemen tüm etnografik keşifler Abramzon'un önderliğinde yürütülmüştür. Bu süreçte Abramzon, bir nesil Kırgızistan uzman etnograflarının yetiştirilmesine yardımcı olmuştur.

Abramzon, hemen hemen tüm yönleriyle Kırgız halkının etnografyasını bilimsel olarak incelemiş ve buna ilişkin problemlerle geniş bir yelpazede meşgul olmuştur. Saul Abramzon, başta monografi, makaleler ve yorumlar olmak üzere Kırgız etnografisi üzerine çeşitli bilimsel miraslar bırakmıştır. Günümüzde çalışmaları Kırgızistan Akademisi Tarih Enstitüsü'nde korunmaktadır.

Yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Абрамзон С.М., 1946 "Очерк культуры киргизского народа", Фрунзе, 1946
  • Абрамзон С.М., 1957, "К вопросу о патриархальной семье у кочевников Средней Азии", КСИЭ, Вып. 28.
  • Абрамзон С.М., 1971, "Киргизы и их этногенетические и культурные связи" Л.
  • Абрамзон С.М., 1973, "Очерки по истории хозяйства народов Средней Азии и Казахстана'"", Л.
  • Абрамзон С.М., 1977, "Фольклорные мотивы в киргизских преданиях генеалогического цикла. Фольклор и этнография: Связи фольклора с древними представлениями и обрядами", М.