Saturn Corporation

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.26, 5 Haziran 2016 tarihinde Hkn-bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17176174 numaralı sürüm (Taşıma:Kategori:ABD merkezli otomotiv şirketleri > Kategori:Amerika Birleşik Devletleri merkezli otomotiv şirketleri)
Otomobil Markası
Kurulduğu ülke ABD
Kurulduğu Yıl 1985
Üretimin Bittiği Yıl 2009
Kurucusu General Motors
Adının kaynağı Satürn gezegeninden

Saturn, Amerikan pazarında sadece tek model üzerinde 4 gövde uygulaması ve 3 motorla senede yüzbinlerce otomobil satmayı başarmış firma.

Amerikan otomobil endüstrisinin 1980'lerde yaşadığı kriz ve Japon otomobillerinin o devredeki başarısı Amerikalılar'ın bu durumu incelemesine yol açar. Görülen en önemli fark Japonlar'ın müşteri isteklerine verdiği önemdir ve bu Japon endüstrisinin kültüründe vardır. Bu tür bir yaklaşımın Detroit'te yerleştirilmesi için çeşitli denemeler yapılır. Kaizen, Kan-Ban gibi öğretilerle takım ruhu, müşteri odaklı düşünme gibi sistemler monte edilmeye çalışılır; fakat beklendiği gibi bunun eski ve hantal Amerikan şirketlerinde uygulanmasının imkânsızlığı kısa sürede ortaya çıkar. General Motors bu sırada radikal bir karar alır ve bir grup yöneticiyi yepyeni bir şirket kurmaları konusunda görevlendirir. Bu yöneticilerin önüne tek bir kural konulmuştur: GM'in yaptığı hiçbir hatayı yapmamak. Yeni şirketin çekirdek kadrosu toparlanır ve yavaş yavaş olayı şekillendirirler. Sonunda ortaya şöyle bir tablo çıkar: Merkezi de, fabrikası da Detroit'te olmayan Amerikalılar'ın yaptığı değil, Amerikalılar'ın almak istediği otomobilleri yapan, sadece müşterisini çok mutlu etmeye çalışan ve hemen hemen tüm kaynaklarını buna ayıracak farklı bir şirket. Sloganı, "Farklı bir şirket, farklı bir otomobil" olan Saturn'de herkes bir takımın üyesidir, tüm kararlarda eşit hak sahibidir. Saturn'de genel müdür, takımında seçilemezse başkan olamamaktadır.

Fabrika inşaatı yapılırken çevrenin görünüşünü bozmamak için dümdüz bir araziden milyonlarca ton toprak çıkartılıp fabrikayı yere gömmüşlerdir, hiçbir bayisi başka bir bölgeye satış, müşterilerini tatminden taviz vermemek için Kanada ve Hong Kong haricinde hiçbir ülkeye ihracat, hemen hemen hiçbir reklam yapmamaktadır.

Maalesef ekonomik kriz sonrası GM'nin küçülme operasyonu doğrultusunda artık üretilmeyeceği düşüncesiyle kapatılmıştır.

Saturn modelleri

  • Saturn S-serisi (1991 - 2003)
  • Saturn L-serisi (1999 - 2005)
  • Saturn ION (2003)
  • Saturn VUE (2002)
  • Saturn Aura (2007)
  • Saturn Outlook (2007)
  • Saturn Relay (2005)
  • Saturn Sky (2006)
  • Saturn Curve (2006)

Bağlantılar

Şablon:Otomobil markaları