İçeriğe atla

Satsuma (beylik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kagoshima Kalesi
Bayrağı
Monu

Satsuma Beyliği (Japonca薩摩藩 Satsuma-han), Japonya'da Edo döneminde bir Shimazu boyu tarafından yönetilen bir beylik idi. Beylik Kyūshū Adası'nda günümüz Kagoshima ve Miyazaki prefektörlüklerinin sınırları içerisinde yer alan Satsuma, Ōsumi ve Hyūga vilayetlerini kapsamaktaydı. Beylik Shimazu boyu tarafından yönetilmekte olup Ryukyu Krallığı'nı vasal olarak elinde barındırıyordu ve Meiji döneminde önemli bir rol oynamıştır.

Han sisteminde Satsuma periyodik kadastro incelemeleri ve tarımsal verime dayalı tahminler ile siyasi ve ekonomik bir soyutlama içerisindeydi.[1] Diğer bir deyişle etki alanı alanı arazi değil kokudaka açısından tanımlanmıştır.[2]

Beylik Kagoshima'da yer alan Kagoshima Kalesi'nden yönetilmekteydi. 770,000 koku ile Kaga Beyliği'nden sonra en yüksek ikinci kokudakaya sahipti.[3]

Daimyolar listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mass, Jeffrey P. and William B. Hauser. (1987). The Bakufu in Japanese History, p. 150 3 Ağustos 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  2. ^ Elison, George and Bardwell L. Smith (1987). Warlords, Artists, & Commoners: Japan in the Sixteenth Century, p. 18 19 Ağustos 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  3. ^ Totman, Conrad. (1993). Early Modern Japan, p. 119 19 Ağustos 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..