Satürn roketi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Satürn ailesinin geliştirilen üç tipi: Saturn I, Saturn IB ve Saturn V

Amerikan Satürn roket ailesi, Wernher von Braun liderliğindeki çoğunluğu Alman roket bilimciler’den oluşan bir ekip tarafından Dünya yörüngesi ve ötesine ağır yükleri fırlatmak için geliştirildi. Satürn ailesi, üst kademelerde yakıt olarak sıvı hidrojen kullandı. Başlangıçta askerî uydu fırlatıcısı olarak önerildiler ama sonra Apollo Ay programı için fırlatma araç’ları olarak uyarlandılar. Üç roket modeli yapılıp uçuruldu: orta-kaldırma Satürn I, ağır-kaldırma Satürn IB ve süper ağır-kaldırma Satürn V.

Satürn adı, Ekim 1958'de von Braun tarafından Jüpiter serisinin ve Roma tanrısı'nın güçlü konumunun mantıklı bir ardılı olarak önerilmişti.[1]

Sputnik'ten bu yana geride kaldıktan sonra, 1963'te Başkan John F. Kennedy Saturn I SA-5‘nın fırlatılışının ABD'nin kaldırma kapasitesinde Sovyetler'i geçeceği nokta olarak belirledi. Son olarak bundan suikaste uğramadan bir gün önce San Antonio'da Brooks AFB'de yaptığı konuşmada bahsetmişti.

Bugüne kadar Satürn V, insanları alçak Dünya yörüngesi‘nin ötesine taşıyan tek fırlatma aracıdır. Aralık 1968'den Aralık 1972'ye kadar geçen dört yılda toplam 24 insan Ay'a uçtu. Hiçbir Satürn roketi uçuşu felaketle yaşanıp başarısız olmadı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Helen T. Wells; Susan H. Whiteley; Carrie E. Karegeannes. Origin of NASA Names. NASA Science and Technical Information Office. s. 17. 
  2. ^ "historicspacecraft.com, Saturn I & IB Rockets". 13 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2021.